Trwa ładowanie...
d2lf15o

Edward Zwick

Najnowsze informacje
3.4
(9 głosów)
Oceń:
d2lf15o

Edward Zwick, urodzony w Chicago, studiował literaturę na Harvardzie. Juz wówczas pisał scenariusze, kontynuując swoje zainteresowanie filmem trwające juz od czasów liceum. Jako reżyser udzielał się w miejscowym teatrze. Po ukończeniu nauki przyznano mu stypendium Rockefellera, dzięki któremu wyjechał do Europy, gdzie uczył się w najlepszych awangardowych trupach teatralnych Starego Kontynentu. W 1975 roku Zwick objął posadę asystencką w Amerykańskim Instytucie Filmowym. Po pierwszych udanych nowelach (m.in. "Timothy and the Angel"), Zwick został zatrudniony przez producentów serialu "Family" - początkowo jako pomocnik scenarzysty, a następnie reżyser i producent. Małym przełomem w karierze Zwicka było zrealizowanie telewizyjnego filmu "Special Bulletin". Zwick (reżyser, producent i scenarzysta) otrzymał za niego dwie nagrody Emmy. Wówczas także rozpoczęła się jego współpraca z Marshallem Herskovitzem. Wspólnie założyli firmę The Bedford Falls Company, która zajęła się produkcją ich filmów i seriali
telewizyjnych, m.in "My So-Called Life", "Relativity" i nagrodzonego nagrodą Emmy i Złotym Globem "Once and Again". Pierwszym filmem kinowym, jaki wyreżyserował Zwick, był "About Last Night". Kolejne filmy to nagrodzony Oskarami epicki obraz "Chwała" i "Wichry namiętności". Kolejnymi jego filmowymi osiągnięciami były "Leaving Normal" i "Szalona odwaga". W 1998 roku Zwick wyrezyserował "Stan oblężenia". W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się: Denzel Washington (zagrał także w "Chwale" i "Szalonej odwadze"), Annette Bening oraz Bruce Willis. W 1998 roku Zwick zdobyl swojego pierwszego Oscara w roli producenta - członkowie Akademii nagrodzili go za "Zakochanego Szekspira". W 2000 roku Zwick i Herskovitz wyprodukowali wyrezyserowany przez Stevena Soderbergha "Traffic", nagrodzony dwoma Złotymi Globami i czteroma nagrodami Akademii. Pod szyldem Bedford Falls wyprodukowano także film "Sam", ze wspaniałą rolą Seana Penna. Ostatnio Zwick powrócił na ekrany kin filmem "Ostatni Samuraj" z Tomem Cruisem w roli głownej.
Obraz, mimo iz wytknieto mu wiele wad, otrzymał kilka nominacji do Oscara w tym za męską rolę drugoplanową, kostiumy i scenografię. Ta długa lista osiągnięć na wielu polach (produkcji, reżyserii i pisania scenariuszy) sprawia, że Zwick jest jedną z najbardziej docenianych i poważanych ludzi Hollywood.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lf15o
d2lf15o
d2lf15o