Trwa ładowanie...
d3r6vj5

Edyta Jungowska

Najnowsze informacje
4.1
(446 głosów)
Oceń:
d3r6vj5

Polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Zaskarbiła sobie sympatię telewidzów kreując postać pielęgniarki, siostry Bożenki, w cieszącym się dużą oglądalnością serialu „Na dobre i na złe”.

* Edyta Jungowska urodziła się 1 lutego 1966 roku w Warszawie.*Ukończyła tutejszą PWST (obecnie Akademię Teatralną). Jest przede wszystkim aktorką teatralną i Teatru Telewizji. Pierwszy sukces teatralny to rola Panny Maliczewskiej w spektaklu "Zapolska, Zapolska" w reżyserii Hanuszkiewicza w 1990. W telewizji zadebiutowała rolą Konstancji Weber w "Amadeuszu" Petera Shaffera w reżyserii Macieja Wojtyszko (Teatr Telewizji).

* Po studiach występowała w Teatrze Nowym, obecnie jest związana z Teatrem Studio. Na scenie stworzyła interesujące kreacje m.in. w „Balladynie”*, „Miesiącu na wsi”, „Zachodnim wybrzeżu”. W Teatrze Telewizji zagrała znaczące role w takich spektaklach jak „Amadeusz”, „Pigmalion”, „Baryłeczka”, „Moja córeczka”, „Na dnie”.

* Kreacja w „Balladynie” przyniosła Edycie Jungowskiej Nagrodę im. Leona Schillera za rok 1996.* W roku 2000 artystka otrzymała Nagrodę Ewy Demarczyk oraz Nagrodę im. Andrzeja Waligórskiego w konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na XXI Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

* Zadebiutowała w filmie "Ucieczka z miejsc ukochanych" w 1987 roku. Aktorka znana szerokiej publiczności jako energiczna siostra Bożenka w serialu "Na dobre i na złe".* Spośród innych filmów i seriali telewizyjnych z udziałem Edyty Jungowskiej wymieńmy „Cudownie ocalonego”, „Ekstradycję 3”, „Przeprowadzki”, „Klan” oraz „Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście”.* Filmy kinowe z jej udziałem to m.in. „Faustyna” (1994), „Złoto dezerterów” (1998) i „Ciało” (2003).*

Edyta Jungowska jest mężatką, ma syna Wiktora Wadasa, urodzonego w 1994 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r6vj5
d3r6vj5
d3r6vj5