Trwa ładowanie...
d3gs9k3

Elizabeth Mitchell

Najnowsze informacje
4.7
(65 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Los Angeles, Kalifornia, USA

Filmografia:
d3gs9k3

Aktorka filmowa i telewizyjna, najlepiej kojarzona z rolą dr Juliet Burke w bijącym rekordy popularności serialu „Zagubieni”. Na dużym ekranie zapisała się najlepiej jako Mrs Claus w filmach z cyklu „Śnięty Mikołaj” z Timem Allenem.

Urodziła się 27 marca 1970 roku w Los Angeles, jednak wychowywała się w Dallas, w Teksasie. Od dziecka wiedziała, że zostanie aktorką i już jako siedmiolatka zaliczyła występ na scenie Dallas Theater Center, w przedstawieniu „Alicja po drugiej stronie lustra”. Po ukończeniu szkoły średniej o profilu artystyczno-teatralnym w rodzinnym Dallas (1988), kontynuowała naukę w Stephens College w Columbii. By podciągnąć swój aktorski warsztat i dobrze nauczyć się interpretacji Szekspira, na pewien czas wyjechała do Londynu, gdzie studiowała w tamtejszej British American Drama Academy.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych rozpoczęła karierę na ekranie. Debiutowała w jednym z odcinków serialu „Dangerous Curves” (1993). Rok później otrzymała stały angaż w operze mydlanej „Loving”, nie zagrzała tam jednak miejsca zbyt długo. Przez długi czas nie miała szczęścia do seriali – produkcje telewizyjne, w których dostawała główne role, nie wykraczały poza pilotażowe odcinki, bądź pierwszą serię („L.A. Firefighters” 1996, „Significant Others” 1998, „The Lyon’s Den” 2003).

* Pierwszym przełomowym krokiem w jej karierze był występ u boku Angeliny Jolie w biograficznym dramacie TV „Gia”, w którym aktorki zagrały parę lesbijek (1998).* Po sukcesie filmu wreszcie doczekała się na konkretne propozycje. W 1999 roku zadebiutowała na dużym ekranie w komedii romantycznej „Molly” z Elisabeth Shue i Aaronem Eckhartem, rok później pojawiła się w thrillerze sci-fi „Częstotliwość” z Dennisem Quaidem, komedii „Siostra Betty” z Renée Zellweger i biograficznym filmie TV „The Linda McCartney Story”, w którym zagrała tytułową rolę żony słynnego członka The Beatles.Co ciekawe, w postać Paula McCartneya wcielił się późniejszy mąż aktorki, Gary Bakewell. Również w 2000 roku związała się na dłużej z serialem „Ostry dyżur”, gdzie znowu wcieliła się w rolę bohaterki-lesbijki – dr Kim Legaspi, lekarza psychiatry.

Rok 2002 to najsłynniejsza rola Mitchell stworzona na dużym ekranie, jaką była kreacja u boku Tima Allena w sequelu uroczej, świątecznej komedii „Śnięty Mikołaj” (2002). Do roli Mrs. Claus powróciła też trzy lata później na planie kontynuacji „Śnięty Mikołaj 3: Uciekający Mikołaj” (2006). W tym samym roku wystąpiła w filmie akcji „Potęga strachu” z Paulem Walkerem, zaś przede wszystkim dołączyła do trzeciego sezonu serialu „Zagubieni”, pojawiając się w roli tajemniczej dr Julie Burke. Kreacja w jednej z najsłynniejszych produkcji telewizyjnych ostatniej dekady przyniosła aktorce trzy nominacje do Saturna, w tym jedną zwieńczoną statuetką.

Od czasu występów w „Zagubionych” rzadko znajduje czas na udział w innych produkcjach. Serial kręcony jest poza Kalifornią, jest bardzo czasochłonny i wymaga od aktorów stuprocentowego zaangażowania. Ostatnio, wyjątkowo wcieliła się w pierwszoplanową rolę agentki FBI Eriki Evans w remake’u mini-serialu sci-fi „V” (2009).

Ma na swoim koncie wiele, gościnnych występów w serialach, wśród których znalazły się m.in. „Boston Legal”, „Dr House”, „JAG – Wojskowe Biuro Śledcze”, „Spin City”, „Everwood”, „CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas”, „The Beast”, „A życie kołem się toczy”, „Prawo i bezprawie”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gs9k3
d3gs9k3
d3gs9k3