Trwa ładowanie...
d296e8v

Ellen Pompeo

Najnowsze informacje
4.6
(303 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Everett, Massachusetts

Filmografia:
d296e8v

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, ostatnio znana i utożsamiana przede wszystkim z serialową rolą pani doktor Meredith Grey – tytułową bohaterką bijącego rekordy oglądalności serialu „Chirurdzy” (ang. „Grey’s Anatomy”).

Urodziła się 10 listopada 1969 roku w Everett w stanie Massachusetts. Dorastała w Bostonie i Nowym Jorku. Zanim została aktorką, pracowała jako kelnerka w Miami i Nowym Jorku. To właśnie stojąc za barem nowojorskiego SoHo Bar & Grill, została dostrzeżona przez jednego z agentów branży rozrywkowej. Karierę zaczęła od udziału w spotach reklamowych Citibanku i L’Oréala. Jej aktorskim debiutem był gościnny występ w serialu „Prawo i porządek” (1996). Trzy lata później trafił jej się epizod na dużym ekranie w komedii romantycznej „Coming Soon” (1999), a następnie jedna z głównych ról w filmie „In the Weeds” z tegoż gatunku (2000).

Poza tym, nadal dawała gościnne występy w serialach, ponownie wracając na plan „Prawa i porządku” (2000) oraz pojawiając się w takich produkcjach, jak: „Strangers with Candy” (1999), „Get Real” (2000), „Strong Medicine” (2001), czy „The Job” (2001). Stawiając wszystko na jednej szali, w 2001 roku postanowiła przeprowadzić się do Los Angeles. Trudno byłoby o lepszą decyzję - już w kolejnym roku trafiła na plan dwóch mainstreamowych produkcji: dramatu/romansu „Mila księżycowego światła” Brada Silberlinga, z Susan Sarandon, Dustinem Hoffmanem i Jake’iem Gyllenhaalem oraz kryminalnej komedii „Złap mnie, jeśli potrafisz” Stevena Spielberga, z Tomem Hanksem i Leonardem DiCaprio (2002).

Szybko nadeszły kolejne interesujące role. W 2003 roku wystąpiła u boku Bena Afflecka w słynnej produkcji akcji fantasy „Daredevil”, grając sekretarkę Matta Murdocka, będącego alter ego tytułowego bohatera. Nieduża, ale urocza i znacząca rola Karen Page nieszczęśliwie została w znaczącym stopniu ograniczona podczas montażu, gdyż jej wątek rzekomo za bardzo umniejszał wagę czołowego, pierwszoplanowego romansu pomiędzy Daradevilem i Electrą (Jennifer Garner). Znacznie pomyślniej wypadł udział Pompeo w kasowej komedii „Old School: Niezaliczona”, gdzie wcieliła się w rolę Nicole – jednej z głównych, żeńskich bohaterek filmu z udziałem takich gwiazd, jak Vince Vaughn, Will Ferrell, czy Luke Wilson (2003). W 2004 roku dała gwiazdorski występ u boku Williama Baldwina w thrillerze „Reguły sztuki” Bryana Goeresa i pojawiła się gościnnie w jednym odcinku sitcomu „Przyjaciele”, natomiast rok później wzięła udział w komediodramacie „Life of the Party”, zaś przede wszystkim zwyciężyła casting do roli tytułowej doktor
Grey w popularnym serialu medycznym „Grey’s Anatomy” (aka „Chirurdzy”).

Rola pociągającej lekarki przyniosła jej ogromną, międzynarodową popularność oraz pierwsze nagrody i nominacje (Satellite Award, zespołowa nagroda Screen Actors Guild, nominacja do Złotego Globu, dwie nominacje do Teen Choice Awards). Celowo skonstruowana w taki sposób, by budzić u widzów mieszane uczucia, postać dr Meredith Grey w takim samym stopniu zachwyca, co drażni widza. Nie da się jednak ukryć, że jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych serialowych bohaterek ostatnich lat (2005-2009).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d296e8v
d296e8v
d296e8v