Trwa ładowanie...
d4hco2h

Elton John

Najnowsze informacje
4.7
(32 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Pinner, Anglia, Wielka Brytania

Filmografia:
d4hco2h

Brytyjski piosenkarz, kompozytor i pianista początkowo związany z gatunkiem rock and roll, później ewoluujący w kierunku muzyki środka, soft rocka, stał się w końcu gwiazdą współczesnej muzyki pop.

Elton John przyszedł na świat 25 marca 1947 roku w Pinner, w hrabstwie Middlesex w Anglii jako Reginald Kenneth Dwight. Był bardzo muzykalnym dzieckiem. Już w wieku 3 lat zaczął grać na fortepianie, trochę później urozmaicał grą różne uroczystości. Uwielbiał grać klasyków: Bacha i Chopina. Był też dzieckiem niezwykle zdolnym. W wieku 11 lat dostał się do Royal Academy Of Music.

* Profesjonalną karierę rozpoczął bardzo wcześnie. Gdy miał 15 lat został pianistą pobliskiego baru Northwood Hills, a w 1964 roku wraz z wokalistą Longiem Johnem Baldrym oraz saksofonistą Eltonem Deanem utworzył soulową grupę Bluesology. Soul nudził Dwighta, dlatego artysta skierował się do firmy Liberty, szukającej w tamtym czasie talentów. Reginald Dwight spodobał się szefom wytwórni płytowej. W 1968 roku *Reginald Dwight zmienił nazwisko na Elton Hercules John. Pseudonim artystyczny piosenkarza jest połączeniem imion jego kolegów z poprzedniego projektu Bluesology.

W 1969 roku artysta zadebiutował albumem "Empty Sky". Płyta otrzymała dobre recenzje, aczkolwiek nie odniosła sukcesu komercyjnego. W pamięć zapada przede wszystkim otwierająca krążek mocna rock 'n' rollowa, blisko dziewięciominutowa kompozycja tytułowa. Kolejna płyta, zatytułowana po prostu "Elton John" była prawdziwym przełomem, zarówno artystycznym jak i komercyjnym. Na wydanym w 1970 roku albumie artysta zaprezentował swój własny, charakterystyczny styl.

Wraz z kolejnymi albumami, sukcesy były coraz większe. Kolejna płyta - popowa, "Don't Shoot Me I'm Only the Piano Player" z 1973 roku doszła do szczytu na listach albumów, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale w końcu też w Wielkiej Brytanii. W latach 1973-1976 muzyk dosłownie dominował na rynku muzycznym. Niewielu wykonawców mogło się pochwalić tak wielką popularnością i sukcesami artystycznymi.

Później kariera Eltona Johna trochę przygasła. Co prawda płyty muzyka w dalszym ciągu się znakomicie sprzedawały, ale słuchacze nie szaleli na punkcie Johna, jak to miało miejsce wcześniej. Muzyk pisał też mało utworów, które stawały się wielkimi przebojami. Na palcach jednej ręki można policzyć rozpoznawalne przeboje, jakie artysta skomponował w latach 80. Najważniejsze na pewno są: rock 'n' rollowe "I'm Still Standing" z 1983 roku zilustrowane niewiarygodnym, jak na tamte czasy wideoklipem oraz sentymentalny do bólu "Sacrifice" - pierwszy numer 1. muzyka w Wielkiej Brytanii od czasu "Don't Go Breaking My Heart", który znacznie wywindował sprzedaż płyty "Sleeping With Past" z 1989 roku (to był pierwszy krążek od czasu "Caribou" z 1974 roku, który zdobył szczyt w Zjednoczonym Królestwie). "Sacrifice" to najbardziej nietypowy hit w karierze Eltona Johna. Fortepian zastąpiły tutaj delikatne dźwięki gitary oraz syntezatorowy szum.

Lata 80. nie były specjalnie udane dla piosenkarza. Muzyk zmierzał do samozniszczenia, pochłaniał coraz większe ilości jedzenia, alkoholu i narkotyków. Na początku lat 90. opamiętał się. Wpływ na rozpoczęcie terapii odwykowych, miała śmierć amerykańskiego nastolatka Ryana White'a, zmarłego na AIDS oraz ówczesny partner muzyka - Hue. Po wyleczeniu się z nałogów Elton John rozpoczął aktywnie działać charytatywnie. Co prawda w taką działalność angażował się już wcześniej, warto przypomnieć nagrodzoną dwiema nagrodami Grammy piosenkę "That's What Friends Are For" nagraną wspólnie z Dionne Warwick, Gladys Knight i Steviem Wonderem(dochód ze sprzedaży singla z tym utworem został przeznaczony na fundację do walki z AIDS), ale to w 1992 roku John powołał do życia Elton John Aids Fundation, zajmującą się między innymi finansowaniem programów ds. profilaktyki HIV/AIDS.

Silnym bodźcem do aktywnej działalności charytatywnej była bez wątpienia śmierć zaprzyjaźnionego z Eltonem Johnem wokalisty Freddiego Mercury w 1991 roku. W 1997 roku w tragicznych okolicznościach giną kolejne osoby bliskie Johnowi: włoski projektant mody Gianni Versace oraz księżna Diana. Te wydarzenia nie pozostały bez wpływu na życie i karierę artysty. Zaraz po nich muzyk wydał super singiel z utworami: "Something About the Way You Look Tonight" i "Candle In the Wind 1997".

Za osiągnięcia muzyczne oraz działalność charytatywną muzyk w 1998 roku otrzymał tytuł szlachecki z rąk Królowej Elżbiety II.

Artysta jakiś czas temu się ustabilizował. Po serii nieudanych związków z mężczyznami i kobietami, Elton John odnalazł w końcu swoją drugą połówkę. Jest nim Kanadyjczyk David Furnish, z którym muzyk wziął ślub w 2005 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hco2h
d4hco2h
d4hco2h