Trwa ładowanie...
dun1rn6

Eric Roth

Najnowsze informacje
5.0
(2 głosy)
Oceń:
dun1rn6

Zdobywca Oscara ERIC ROTH (scenarzysta, scenopisarz) był studentem Uniwersytetu Stanu Kalifornia w Santa Barbara, Columbia University i UCLA. Studiując na UCLA, otrzymał nagrodę Samuela Goldwyna.

Jego debiutem był scenariusz filmu The Nickel Ride Roberta Mulligana, pokazanego po raz pierwszy na festiwalu w Cannes w 1975 r. Wśród filmów Rotha znajdują się: Podejrzany z Cher i Dennisem Quaidem, Mr. Jones z Richardem Gere’em, w reżyserii Mike’a Figgisa, Sierpniowa rapsodia Akiry Kurosawy, Forrest Gump, za którego otrzymał Oscara i nagrodę Gildii Scenarzystów za najlepszy scenariusz adaptowany, Zaklinacz koni Roberta Redforda, Informator Michaela Manna z Alem Pacino i Russellem Crowe’em w rolach głównych, za który został nominowany do Oscara i nagrody Gildii Scenarzystów i otrzymał nagrodę Humanitas. Napisał również scenariusz filmu Ali w reżyserii Michaela Manna z Willem Smithem w roli tytułowej.

Współtworzył scenariusz nominowanego do Oscara 2005 Monachium w reżyserii Stevena Spielberga, oraz Dobrego agenta z Mattem Damonem, Angeliną Jolie i Robertem De Niro, w reżyserii tego ostatniego.

Obecnie Roth pracuje nad filmami Hatfields and McCoys dla wytwórni Warner Bros., Extremely Loud and Incredibly Close dla Warner Bros. i Paramount, a wkrótce rozpocznie scenariusz do filmu The Devil in the White City dla wytwórni Paramount. Jego córka, Vanessa Roth, zdobyła Oscara w 2007 r. za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny z obrazem Freeheld.

Roth mieszka w Los Angeles z żoną Debrą Greenfield, prawniczką i wykładowcą na wydziale genetyki i prawa na UCLA. Ma pięcioro dzieci i pięcioro wnucząt.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dun1rn6
dun1rn6
dun1rn6