Trwa ładowanie...
d231z5r

Felicity Huffman

Najnowsze informacje
4.8
(141 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Bedford, New York, USA

Filmografia:
d231z5r

Amerykańska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, szczególnie rozsławiona dzięki rolom na małym ekranie, szczególnie zaś dzięki kreacji w popularnym serialu „Gotowe na wszystko”.

Urodziła się 9 grudnia 1962 roku w Bedford w stanie Nowy Jork. Dorastała w Colorado. Do Nowego Jorku powróciła na studia aktorskie na uniwersytecie. Szczęśliwie dołączyła do ekipy związanej z Atlantic Theater Company, której współzałożycielem był David Mamet. To on umożliwił aktorce start, dając jej niewielką rolę w filmie „Fortuna kołem się toczy” (1988).

Następne 10 lat wyznaczają głównie telewizyjne i teatralne role. W 1991 roku zadebiutowała na małym ekranie w miniserialu „Złote lata”. Gościnnie wystąpiła w takich serialach, jak „Z archiwum X”, czy „Prawo i porządek”, miała zagrać główną rolę w sitcomie „Thunder Alley”, jednak została zastąpiona przez inną aktorkę tuż po odcinku pilotażowym. Odskokiem od tej porażki były występy* u Davida Mameta* – w przedstawieniu teatralnym „Kryptogram” 1995 oraz* w drugoplanowej roli w znanym thrillerze „Hiszpański więzień” (1997).*

W 1998 dostała wreszcie stały angaż w telewizji, w sitcomie „Sports Night” (1998-2000), dzięki któremu otrzymała pierwszą w życiu nominację do Złotego Globu (1998) oraz stała się rozpoznawalna dla amerykańskiej publiczności. W drugim sezonie serialu, występowała w zgodnym duecie, razem ze swoim rzeczywistym mężem Williamem Hallem Macy, z którym pojawiła się także w telewizyjnym filmie „Małe, niewinne morderstwo” oraz w znanym obrazie Paula Thomasa Andersona „Magnolia” (oba w 1999). Aktorzy wystąpili razem także w 2003 roku w serialu „Coś nie tak” oraz w 2004 w dramacie TV „Reversible Errors”.

Po zakończeniu emisji „Sports Night” nadal otrzymywała propozycje gry w produkcjach telewizyjnych, które zresztą chętnie przyjmowała, dobrze odnajdując się właśnie w tym medium. W 2002 roku zagrała u Johna Frankenheimera w wojennym dramacie TV „Na ścieżce wojennej”, rok 2004 z kolei to ogromny, międzynarodowy sukces serialu „Gotowe na wszystko”, w którym Huffman wcieliła się w rolę jednej z głównych bohaterek, Lynette Scavo, opiekuńczej matki czwórki niesfornych dzieciaków.
,br> Za rolę tę uhonorowana została nagrodą Emmy (2005) oraz trzema nominacjami do Złotego Globu (2005-2007).

Rok później stworzyła zgoła odmienną kreację transseksualisty w filmie Duncana Tuckera „Transamerica” (2005). Huffman tak przekonująco wypadła w tej trudnej roli, że z miejsca otrzymała Złoty Glob, Independent Spirit Award, nominację do Oskara oraz szereg nagród festiwalowych oraz wyróżnień od krytyków.

W 2007 roku zagrała w komedii romantycznej „Twarda sztuka”, ponadto wciąż związana jest z serialem „Gotowe na wszystko”. W 2008 roku zagrała w filmie "W krainie czarów".

Felicity Huffman jest prywatnie żoną aktora Williama H. Macy, z którym ma dwie córki: Sofię Grace (ur. 1 sierpnia 2000) oraz Georgię Grace (ur. 14 marca 2002).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d231z5r
d231z5r
d231z5r