Trwa ładowanie...
die5rty

Filip Łobodziński

Najnowsze informacje
4.4
(10 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Warszawa, Polska

Filmografia:

Podróż za jeden uśmiech (1972) (Janusz Duduś Fąferski)

Abel twój brat (1970) (Karol Matulak)

die5rty

Polski dziennikarz i tłumacz, muzyk Zespołu Reprezentacyjnego. Znany także jako aktor dziecięcy.

Filip Łobodziński urodził się 24 marca 1959 roku w Warszawie. W 1978 roku ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie.

Łobodziński zadebiutował w 1970 roku w filmie „Abel, twój brat” w reżyserii Janusza Nasfetera. Potem przyszły udane role w takich produkcjach, jak „Stawiam na Tolka Banana”, „Podróż za jeden uśmiech” czy „Poszukiwany poszukiwana” w reżyserii Stanisława Barei. Ostatnim filmem w dzieciństwie, w jakim pojawił się Łobodziński była „Mysz” w reżyserii Wiktora Skrzyneckiego z 1979 roku. W 2009 roku, po trzydziestu latach przerwy, powrócił na ekran w krótkometrażowym filmie „Groby”.

Aktorstwo porzucił na rzecz dziennikarstwa, Łobodziński jest również uznanym tłumaczem, autorem piosenek i muzykiem Zespołu Reprezentacyjnego, który współtworzy m.in. z Jarosławem Gugałą. Filip Łobodziński współpracował m.in. z radiową Trójką, miesięcznikiem Machina oraz TVP. Przez pewien czas (1994) prowadził program "Kawa czy Herbata?".

Na studiach razem z Jarosławem Gugałą założył grupę muzyczną o nazwie Zespół Reprezentacyjny, z którą nagrał płyty: Za nami noc... (pieśni Lluisa Llacha) (1985), Śmierć za idee - ballady Georgesa Brassensa (1986), Sefarad (1991), Pornograf (1993) i Kumple to grunt (2007).

Od 1995 roku jest tłumaczem literatury hiszpańskiej (m.in. Klub Dumas, Fechtmistrz, Szachownica flamandzka i cykl Przygody kapitana Alatriste).

Filip Łobodziński prywatnie był trzykrotnie żonaty. Aktualną żoną jest Maja Łobodzińska.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
die5rty
die5rty
die5rty