Trwa ładowanie...
d1ri326

Florian Henckel von Donnersmarck

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Kolonia, RFN (obecnie Niemcy)

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d1ri326

Niemiecki reżyser i scenarzysta, autor głośnego filmu „Życie na podsłuchu”, a także filmu z Angeliną Jolie i Johnnym Deppem pt. „Turysta”.

* Florian Henckel von Donnersmarck (jego pełne imię i nazwisko brzmi Florian Maria Georg Christian Graf Henckel von Donnersmarck) urodził się 2 maja 1973 roku w Kolonii w Niemczech.*Pochodzi z nakielsko-ramułtowickiej linii górnośląskiego rodu hrabiów i książąt Henckel von Donnersmarck. Dzieciństwo i młodość spędził w Nowym Jorku, Berlinie, Frankfurcie i Brukseli. W 1991 roku wyjechał do Leningradu, aby studiować język i literaturę rosyjską, a w latach 1993 – 1996 studiował nauki polityczne, filozofię i ekonomię na uniwersytecie w Oksfordzie.

W 1998 roku, po rozpoczęciu kolejnych studiów, tym razem filmowych na uniwersytecie w Monachium, zrealizował studencki, czterominutowy film „Doberman”, prezentowany na ponad 40 festiwalach na całym świecie. Po studiach w prestiżowej Akademii Filmowo-Telewizyjnej w Monachium, napisał i wyreżyserował uhonorowane szeregiem nagród filmy krótkometrażowe „Les mythes urbains” (2001) i „The Templar”.

Jego pierwszy film pełnometrażowy „Życie na podsłuchu” (The Lives of Others) został uhonorowany Oskarem w kategorii Najlepszego Filmu Zagranicznego. Film porusza wciąż gorący temat służb specjalnych. Opisuje przerażającą, paranoiczną i czasami śmieszną historię systemu kontroli obywateli we wschodnich Niemczech. Historia oparta na faktach. Wczesne lata 80-te. Znany dramaturg Georg Dreyman (Sebastian Koch) wraz ze swoją partnerką Christą (Martina Gedeck), popularną aktorką tworzą parę intelektualistów- gwiazd w socjalistycznym państwie. Ich poglądy i styl życia nie zawsze zgadzają się z doktryną partii dlatego są pod ścisłą obserwacją Agenta Stasi (Ulrich Mühe), którego zaczyna wciągać i fascynować ich życie.

* W 2010 roku wyreżyserował film z Angeliną Jolie i Johnnym Deppem pt. „Turysta”.* Film opowiada o amerykańskim turyście, który znajduje się w niebezpieczeństwie z powodu spisku uknutego przez agentkę Interpolu. Kobieta wykorzystuje go jako przynętę, by wywabić z kryjówki nieuchwytnego przestępcę, z którym kiedyś miała romans.

Florian jest żonaty z Christiane Asschenfeldt, ma z nią trójkę dzieci: córkę Larę Cosimę (ur. 2003), syna Leo Sylwestra (ur. 2005) i Alexis Jaguar (ur. 2007).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ri326
d1ri326
d1ri326