Trwa ładowanie...
dt4195c

Frank Langella

Najnowsze informacje
4.5
(12 głosów)
Oceń:
dt4195c

Trzykrotny laureat nagrody Tony Frank Langella należy bezsprzecznie do grona największych żyjących amerykańskich aktorów dramatycznych. Pomimo obiecująco rozwijającej się w latach 1970-tych kariery filmowej swoje życie związał z deskami scenicznymi.

Jego kariera w nowojorskich teatrach offowych rozpoczęła się w 1965 roku i przyniosła mu od razu nagrodę Obie za rolę poety i dramaturga Roberta Lowella w inscenizacji „The Old Glory: Benito Cereno”. Do znaczących produkcji offowych Langelli z pewnością zaliczyć należy takie produkcje jak: „Cyrano” Edmonda Rostanda, ”After the Fall” Arthura Millera, „The White Devil” Johna Webstera, „The Prince of Homburg” Heinricha von Kleista, „The Immoralist” André Gide’a oraz „Burzę” Shakespeare’a.

Ukoronowaniem aktorskiego kunsztu Langelli były trzy nagrody Tony za role w produkcjach “Seascape” Edwarda Albee, “Fortune’s Fool” Turgieniewa, a w 2007 roku za rolę prezydenta Richarda Nixona w nowojorskiej produkcji sztuki „Frost/Nixon”.

Na dużym ekranie artysta debiutował w 1970 roku rolą w filmie „Pamiętnik szalonej gospodyni” /Diary of a Mad Housewife/. W tym samym roku zagrał także w obrazie „Dwanaście krzeseł” /The Twelve Chairs/ Mela Brooksa, a później również w remaku „Draculi” w reżyserii Johna Badhama.

Inne produkcje fabularne z jego udziałem to między innymi: nominowany do Oscara® obraz wyreżyserowany przez George’a Clooney’a “Good Night, and Good Luck”, przebój kinowy „Superman Returns”, “Lolita” Adriana Lyne’a, komedia “Dave”; “1492: Conquest of Paradise” Ridley’a Scotta oraz “Dziewiąte wrota” Romana Polańskiego.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt4195c
dt4195c
dt4195c