Trwa ładowanie...
d4a5k4m

George A. Romero

Najnowsze informacje
4.2
(5 głosów)
Oceń:
d4a5k4m

Amerykański reżyser i scenarzysta, uważany jest za twórcę współczesnego horroru. Twórca słynnej „Nocy Żywych Trupów”.

George Andrew Romero* urodził się 4 lutego 1940 roku w Nowym Jorku. Kinem zainteresował się już jako dziecko.* Swój pierwszy film stworzył w 1954 roku na amatorskiej kamerze, był to krótkometrażowy The Man from the Meteor. Po skończeniu szkoły wraz z przyjacielem założył Image Ten Productions, firmę specjalizującą się w produkowaniu reklam.

Jego pierwszy film fabularny Noc Żywych Trupów (Night of the Living Dead) z roku 1968 w znacznym stopniu wpłynął na ukształtowanie się gatunku horroru, nie tylko dzięki epatowaniu przemocą, ale przede wszystkim dzięki satyrycznemu spojrzeniu na amerykańskie społeczeństwo, ogarnięte rewolucyjnym duchem tamtych czasów.

Pierwsze kroki za kamerą Romero stawiał jako reżyser filmów krótkometrażowych oraz reklam. Przełomem stał się dla niego film Noc Żywych Trupów (Night of the Living Dead), którego Romero był współscenarzystą, reżyserem oraz montażystą. Film, nakręcony za 114.000 dolarów, jest przypowieścią o amerykańskiej rodzinie, która dąży do samodestrukcji. Mimo upływu czasu Noc Żywych Trupów (Night of the Living Dead) wciąż przeraża i zaskakuje.

Po przełomowej Nocy Żywych Trupów Romero nakręcił kilka niskobudżetowych filmów.* Jego pozycję jako mistrza horroru umocniły obrazy: Martin z 1978 roku, wzruszająca i przerażająca opowieść o samotnym chłopcu przekonanym, że jest wampirem; oraz Świt Żywych Trupów (Dawn of the Dead) z 1979 roku.*Akcja filmu rozgrywa się w centrum handlowym, gdzie grupkę walczących o przetrwanie osób nękają zombie i ich własne demony. Dzięki ukazaniu apokaliptycznej wizji ubarwionej typowym dla Romero czarnym jak smoła humorem, film stał się jedną z najbardziej kasowych niezależnych produkcji wszechczasów.

Lata 80. i 90. przyniosły kolejne ciekawe dokonania Romero. Z okresu tego pochodzą: Rycerze na Motorach(Knightriders) z roku 1981, oparty na legendach arturiańskich film, w którym Ed Harris gra przywódcę trupy rycerzy występujących na średniowiecznych jarmarkach na motocyklach zamiast na koniach; oparty na scenariuszu Stephena Kinga Creepshow (1982) oraz Dzień Żywych Trupów (Day of the Dead), progresywny, nasycony klaustrofobiczną atmosferą film z 1985 roku, który zamyka trylogię Romero.

W roku 1990 Romero wraz z włoskim mistrzem horroru Dario Argento nakręcił film Oczy Szatana (Two Evil Eyes), na który składają się dwa obrazki zainspirowane opowiadaniami Edgara Allana Poe. W roku 1993 Romero ponownie podjął współpracę ze Stephenem Kingiem, efektem której był film Mroczna Połowa (The Dark Half) z Timem Huttonem w znakomitej podwójnej roli.

Z kolei Ziemia Żywych Trupów (2005, Land of the Dead) z Simonem Bakerem, Dennisem Hopperem, Asią Argento, Robertem Joy’em oraz Johnem Leguizamo to pierwsza część nowej serii zapierających dech w piersiach filmów o zombie, które z pewnością zrewolucjonizują stworzony przez Romero gatunek.

W 2007 na ekranach kin gościł jego piąty z serii filmów o zombie – Diary of the Dead: Kroniki żywych trupów. Najnowszym filmem George’a A. Romero jest Survival of the Dead z 2009 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a5k4m
d4a5k4m
d4a5k4m