Trwa ładowanie...
d38x29f

Gong Li

Najnowsze informacje
4.3
(60 głosów)
Oceń:
d38x29f

Chińska aktorka filmowa, występująca także w filmach hollywoodzkich jako Li Gong. Nazywana jest chińską Gretą Garbo. Podobnie jak legendarna Greta, Gong Li jest piękna i ma niesamowity talent aktorski.

Gong Li urodziła się w Shenyang w Chinach 31 grudnia 1965 roku. Jest córką profesora ekonomii. Od dzieciństwa uwielbiała muzykę. Marzyła o karierze piosenkarki, ale kiedy nie udało jej się dostać do szkoły muzycznej, postanowiła zdawać do Szkoły Dramatycznej w Pekinie, którą ukończyła w 1989 roku.

Kiedy Gong Li była jeszcze studentką, Hang Yimou obsadził ją w swoim filmie „Czerwone sorgo” (1987). Film otrzymał Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, a młoda aktorka została zauważona. Stała się jedną z najbardziej znanych aktorek w Chinach.

Przez wiele lat Gong Li związana była z reżyserem Zhangiem Yimou zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Zaowocowało to między innymi doskonałą rolą konkubiny Songlian w nominowanym do Oscara dramacie „Zawieście czerwone latarnie”. Za następny wspólnie stworzony film „Historia Qiu Ju”, aktorka otrzymała nagrodę dla najlepszej roli żeńskiej na festiwalu w Wenecji. Gong Li pracowała też z wieloma innymi chińskimi reżyserami. Między innymi z Kaige Chenem, u którego zagrała w uhonorowanym Złotą Palmą w Cannes filmie „Żegnaj moja konkubino”.

Jej role były doskonale oceniane przez krytykę. Zdobyła wiele nagród. W 1997 była członkinią jury na festiwalu w Cannes, a w 2000 roku przewodniczącą jury festiwalu w Berlinie. Użycza też swojego nazwiska kampaniom na rzecz dzieci i ochrony środowiska. Aktorka jest jednocześnie twarzą firmy L’Oreal. Została uznana przez magazyn People za jedną z najpiękniejszych kobiet na świecie.

W roku 1999 zagrała w obrazie „Breaking the silenie”, który przyniósł jej kolejne wyróżnienie - nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Montrealu. W 2004 roku wystąpiła w „Erosie”, jednej z części tryptyku nakręconego przez Stevena Soderbergha, Michelangelo Antonioniego i Wong Kar-Waia. W tym samym roku można ją było oglądać również w filmie science fiction „2046”. Rok później aktorka wystąpiła po raz pierwszy w amerykańskim filmie, adaptacji powieści Arthura Guldena „Wyznania gejszy”.

Potem przyszła propozycja zagrania w hicie „Miami Vice”, a następnie Gong Li wystąpiła w „Hannibalu: Po drugiej stronie maski”. W 2006 roku zagrała cesarzową Phoenix w filmie „Cesarzowa”, a w 2010 roku Annę w filmie „Shanghai”.

W 1996 roku poślubiła przedsiębiorcę tytoniowego Ooi Wei Minga. Para rozwiodła się w 2010 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38x29f
d38x29f
d38x29f