Trwa ładowanie...
d1pxgxz

Gore Verbinski

Najnowsze informacje
4.8
(30 głosów)
Oceń:
d1pxgxz

Amerykański reżyser i pisarz polskiego pochodzenia. Znany z wyreżyserowania trylogii „Piratów z Karaibów” oraz remake’u horroru „Ring”.

Gore Verbinski (jego pełne imię to Gregor) urodził się 16 marca 1964 roku w Oak Ridge w Tennessee, w Stanach Zjednoczonych. Ma polskie korzenie ze strony ojca, fizyka nuklearnego, Vica Verbinskiego.

Całe życie mieszkał w San Diego w Kalifornii. Swój kontakt z filmem rozpoczął jako nastolatek, kręcąc filmy na taśmie 8 milimetrowej. Podjął studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA) na Wydziale Filmu i Telewizji. Dyplom uzyskał w 1987 roku. W latach 80-tych, tuż po ukończeniu szkoły, reżyserował teledyski dla grupy grającej alternatywnego rocka L7.

Na początku lat 90-tych nakręcił parę teledysków dla grupy Bad Religion. W 1993 zajął się kręceniem reklamówek, był twórcą bardzo popularnej kampanii Budweisera.* W 1996 napisał i wyreżyserował krótkometrażowy "The Ritual".*

Był gitarzystą grup punkowych The Daredevils i Little Kings. Następnie realizował wideoklipy i liczne reklamy wyróżnione czterokrotnie prestiżowymi nagrodami Clio oraz Cannes Silver Lion Awards.

Verbinski zadebiutował komedią „Pułapka na myszy” (Mouse Hunt), a jego kolejnymi filmami były „The Mexican” z Julią Roberts i Bradem Pittem. Odniósł wielki finansowy sukces jako reżyser amerykańskiej wersji „Ringu”, japońskiego horroru Hideo Nakaty. „The Ring” zarobił 129 milionów dolarów w USA i 116 milionów poza Stanami.

* Jest jednym z autorów sukcesu „Piratów z Karaibów” (Pirates of the Carribean), wyreżyserował bowiem pierwsze trzy części tego przeboju.* Obecnie przygotowuje realizację filmu „Butterfly” dla Revolution Studios.

Prywatnie Gore Verbinski jest szczęśliwym mężem i ojcem dwóch synów.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pxgxz
d1pxgxz
d1pxgxz