Trwa ładowanie...
d2yv593

Guillermo del Toro

Najnowsze informacje
4.2
(46 głosów)
Oceń:
d2yv593

Reżyser i scenarzysta pochodzenia meksykańskiego, specjalizujący się w realizacji filmów z gatunku horroru. Twórca znanej adaptacji komiksu „Hellboy” oraz głośnego „Labiryntu Fauna”. Również producent.

Urodził się 9 października 1964 roku w Guadalajara w Meksyku. Pierwsze krótkometrażówki kręcił już jako nastoletni chłopak. Zanim zaczął realizować swoje pierwsze, poważne filmy, pracował na planie jako charakteryzator, ucząc się od mistrza w tej branży – Dicka Smitha (charakteryzator na planie „Egzorcysty”).

Na początku lat 80-tych odszedł od Smitha i założył własną, już nieistniejącą firmę Necropia. Wówczas też zadebiutował jako producent i reżyser.

W 1985 roku wyprodukował komedię „Doña Herlinda y su hijo” oraz zrealizował pierwszy krótkometrażowy thriller „Dona Lupe”.

Pod koniec lat 80-tych współpracował z meksykańską telewizją, reżyserując m.in. kilka odcinków znanej serii z gatunku horror fantasy „Hora Marcada” (1988). W tej poetyce pozostanie także w ciągu kolejnych lat działalności twórczej.

Przełomowym filmem w karierze del Toro był horror „Cronos” (1993), którego popularność umożliwiła reżyserowi debiut w USA. Film zdobył niemal wszystkie możliwe nagrody w rodzinnym kraju, został też dobrze przyjęty i uhonorowany specjalną nagrodą na MFF w Cannes oraz pokazywany na wielu innych światowych festiwalach.

Amerykańskim debiutem reżysera był horror sci-fi „Mutant” (1997) z Mirą Sorvino w roli głównej. Zanim zrealizował kolejny film w Hollywood – sequel przeboju z Wesleyem Snipes’em „Blade: Wieczny łowca II” (2002), po raz pierwszy odniósł się do tematu hiszpańskiej wojny domowej w meksykańsko- hiszpańskiej produkcji „Kręgosłup diabła” (2001). Począwszy od tego filmu rozpoczęła się też współpraca reżysera ze znanym operatorem Guillermo Navarro.

W 2004 roku zrealizował popularną adaptację komiksu „Hellboy”, a dwa lata później –* święcący triumfy, hiszpańskojęzyczny obraz „Labirynt Fauna” (2006), którego akcja ponownie osadzona jest w Hiszpanii okresu wojny domowej. Film otrzymał sześć nominacji do Oscara, w tym dla del Toro za Najlepszy Scenariusz Oryginalny oraz trzy statuetki (w tym za zdjęcia dla Navarro). Ponadto został uhonorowany BAFTA dla Najlepszego Filmu Obcojęzycznego oraz nagrodą Goyi i nominacją do BAFTA za scenariusz.*

Po sukcesie „Labiryntu” del Toro stał się jednym z najbardziej zajętych twórców w Hollywood.

W 2008 roku zrealizował sequel „Hellboy II: The Golden Army”. Obecnie pracuje nad adaptacją powieści Tolkiena „Hobbit”. Premiera tej superprodukcji planowana jest na 2010 rok.

Jako producent, Del Toro – poza filmami własnego autorstwa - inwestuje przede wszystkim w hiszpańsko - meksykańskie projekty filmowe (m.in. horror „Sierociniec” 2007, komedia „Rudo y Cursi” 2008 i inne). Był producentem wykonawczym animacji "Kung Fu Panda 2" oraz "Kot w butach".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yv593
d2yv593
d2yv593