WP
WP

Guy Pearce - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Australijski aktor pochodzenia brytyjskiego, który w masowej świadomości widzów zapisał się najlepiej dzięki roli Leonarda w thrillerze „Memento” Christophera Nolana.

Urodził się 5 października 1967 roku w Ely, w hrabstwie Cambridgeshire, w Wielkiej Brytanii. Wychowywał się w miejscowości Geelong w stanie Wiktoria w Australii, dokąd cała rodzina (rodzice i starsza siostra Tracey) przeprowadzili się w 1970 roku. Pięć lat później stracił ojca, który zginął tragicznie w wypadku samolotowym (był pilotem wojskowym).

Już jako jedenastolatek miał jasno sprecyzowane zainteresowania – wyraźnie przedkładał przedmioty artystyczne ponad ścisłymi, a jako członek amatorskiego kółka aktorskiego miał okazję wziąć udział w lokalnych inscenizacjach dziecięcej klasyki („Alicja w Krainie Czarów”, „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”). Pearce może pochwalić się też tytułem stanowego mistrza juniorów w kulturystyce, który zdobył w 1985 roku.

Karierę aktorską zaczynał od występów w telewizji. W 1986 roku, zaledwie dwa dni po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął swoją czteroletnią przygodę z popularnym serialem telewizyjnym „Sąsiedzi” i szybko stał się idolem nastolatków w rodzinnym kraju. Kolejna dekada przyniosła dalsze sukcesy na małym ekranie w postaci występów w serialach „Home and Away” (1991-92) i „McGregorowie” (1994-96). W międzyczasie zadebiutował na dużym ekranie w dramacie muzycznym „Heaven Tonight” (1990).

Przełomem na skalę międzynarodową była rola u boku Terence’a Stampa i Hugo Weavinga w „Priscilli, królowej pustyni” 1994). Dwa lata później pojawił się u boku Claudii Karvan w romantycznej komedii fantasy „Randka z wrogiem” (1996). Z aktorką spotkał się też na planie biograficznego dramatu „Flynn” (1997), w tym samym roku dołączając do gwiazdorskiej obsady głośnego kryminału „Tajemnice Los Angeles” Curtisa Hansona, z Kim Basinger, Kevinem Spacey, Russellem Crowe i Dannym De Vito (nominacja do Chlotrudis Award i Screen Actors Guild Award).

WP

Po serii nieco mniej znanych, pierwszoplanowych występów (w brytyjskim dramacie „Woundings” 1998, muzycznym romansie „A Slipping-Down Life” z Lili Taylor i horrorze „Drapieżcy” z Robertem Carlylem i Davidem Arquette 1999), zagrał w dwóch głośnych produkcjach, dzięki którym zaistniał na dobre w świadomości nie tylko australijskiej, ale i światowej publiczności. Były to: wojenny thriller akcji „Reguły zabijania” Williama Friedkina, z Tommy Lee Jonesem i Samuelem L. Jacksonem, zaś przede wszystkim – nietuzinkowy thriller „Memento” Christophera Nolana (2000). Rola Leonarda – bohatera cierpiącego na zanik pamięci krótkotrwałej przyniosła mu wiele nominacji i nagród amerykańskich krytyków (m.in. w Las Vegas i San Diego) oraz nominacje do Saturna i Golden Satellite Award.

Rok 2002 przyniósł aż cztery duże role: w australijsko-brytyjskim kryminale „Dokonać zemsty”, adaptacji „Hrabiego Monte Christo” Kevina Reynoldsa, produkcji akcji sci-fi „Wehikuł czasu” z Jeremym Ironsem i w dramacie „Miłość mojej młodości” z Heleną Bonham Carter. W 2005 roku otrzymał pierwszą nominację do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego za rolę w westernie „Propozycja” Johna Hillcoata wg scenariusza i z kompozycjami słynnego, australijskiego muzyka Nicka Cave’a. Kolejną taką nominację przyniosła mu rola u boku Catherine Zety - Jones w kostiumowej produkcji „Death Defying Acts” (2007).

W międzyczasie miał okazję wcielić się w postać legendarnego artysty, Andy’ego Warhola w biograficznym dramacie „Factory Girl” (2006) ze Sienną Miller w roli aktorki, modelki i jednej z muz Warhola - Edie Sedgwick.

Zagrał u boku Dona Cheadle’a w thrillerze „Zdrajca” (2008) i jeszcze w tym samy roku bawił publiczność, pojawiając się w komedii fantasy „Opowieści na dobranoc” w Adamem Sandlerem. Rok później ponownie spotkał się z Hillcoatem na planie przygodowego thrillera „Droga” z Viggo Mortensenem, Robertem Duvallem i Charlize Theron (2009). Ostatnio pracuje m.in. na planie brytyjsko-australijskiego dramatu historycznego „The King’s Speech”, gdzie kreuje postać Edwarda VIII.

Data urodzenia

05.10.1967

Miejsce urodzenia

Ely, Cambridgeshire, Anglia

WP
WP
WP