Trwa ładowanie...
d25hr8f

Guy Ritchie

Najnowsze informacje
3.6
(79 głosów)
Oceń:
d25hr8f

Reżyser i scenarzysta pochodzenia brytyjskiego, w równej mierze znany ze swojej twórczości, co z kilkuletniego małżeństwa z Madonną. Często porównywany do Quentina Tarantino twórca obsypanych nagrodami „Porachunków”.

Urodził się 10 września 1968 roku w Hatfield w Wielkiej Brytanii. Jego ojciec był znanym twórcą reklam, jednak kontakt z nim osłabił się po rozwodzie rodziców, kiedy jako pięciolatek zmuszony był zamieszkać wraz z matką i jej nowym partnerem w XVII-wiecznej posiadłości późniejszego ojczyma-barona.

Marzył o robieniu filmów, odkąd obejrzał w kinie „Butch Cassidy i Sundance Kid”. Był reżyserem-samoukiem, nigdy nie skończył studiów filmowych. Zaczynał jako goniec w jednej z wytwórni filmów krótkometrażowych, reklamowych i muzycznych. Szybko awansował i zaczął realizować teledyski, a w 1995 roku nakręcił pierwszy, krótkometrażowy film kryminalny „The Hard Case”.

* Jego debiutem pełnometrażowym była komedia kryminalna „Porachunki” (1998, ang. „Lock, Stock and Two Smoking Barrels”). Zrealizowany z tarantinowskim sznytem film, osiągnął ogromny sukces na całym świecie i został obsypany deszczem nagród i nominacji, wśród których znalazły się: nominacja do BAFTA, dwie nominacje do BIFA, Evening Standard British Film Award, MTV Movie Award, Edgar Allan Poe Award, London Critics Circle Film Award oraz nagrody na MFF w Tokio i Turynie.*

„Porachunki” były pierwszym owocem współpracy z producentem Matthew Vaughnem, który sfinansował później dwa kolejne obrazy Ritchiego, jak również pierwszym spotkaniem z takimi aktorami, jak Jason Statham, Jason Flemyng, czy Vinnie Jones. Na planie gościnnie pojawił się również Sting.

Dwa lata po premierze, film doczekał się spin-offu w telewizji, wyprodukowanego, napisanego i wyreżyserowanego przez Ritchiego. W tym samym, 2000 roku, stało się głośno o nim, z uwagi na ożenek z Madonną, narodziny ich syna, jak również premierę kolejnej komedii kryminalnej „Przekręt” (ang. „Snatch”; Empire Award, nominacja do Golden Hitchcock Award) z udziałem gwiazd z debiutanckiego filmu, jak również: Brada Pitta i Benicio Del Toro.

Mimo, że małżeństwo z królową muzyki pop znacznie podniosło popularność reżysera, jego kolejne filmy nie cieszyły się już takim uznaniem widzów i krytyki. Co więcej, często rozczarowywały jednych i drugich. W 2002 roku zrealizował remake znanej, włoskiej komedii romantycznej „Rejs w nieznane” z udziałem Madonny i Bruce’a Greenwooda, otrzymując Złotą Malinę za najgorszą reżyserię i nominację do tejże, za najgorszy scenariusz.

W 2005 roku ponownie spotkał się z Jasonem Stathamem na planie chłodno przyjętego kryminału „Rewolwer”, a w 2008 roku wyreżyserował komedię sensacyjną „RocknRolla” z Gerardem Butlerem.

Jednym z ostatnich projektów filmowych reżysera jest „Sherlock Holmes” z Robertem Downeyem Jr. i Judem Law (2009).

W 2001 roku nakręcił teledysk do piosenki Madonny „What It Feels Like for a Girl”, jak również krótkometrażowy film „Star” z jej udziałem, powstałym w ramach kampanii reklamowej BMW.

W 2008 roku było głośno o rozwodzie Guy'a Ritchiego i Madonny. Para anulowała swoje małżeństwo podczas jednej rozprawy.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25hr8f
d25hr8f
d25hr8f