WP
WP

Hanna Stankówna - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Polska aktorka, dziś kojarzona głównie z roli pani Ludwiki z serialu "Na Wspólnej". Wiele lat temu Stankówna chętnie pokazywała swoje wdzięki na kinowych i telewizyjnych ekranach.

* Hanna Stankówna urodziła się 4 maja 1938 roku w Poznaniu. Kiedy miała 19 lat, pojawiła się w dramacie Jerzego Kawalerowicza "Prawdziwy koniec wielkiej wojny".* W 1959 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i rozpoczęła pracę na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Jedną ze swoich najważniejszych ról teatralnych zagrała w warszawskim Teatrze Stara Prochownia w przedstawieniu "Chrabąszcze" Mariana Pankowskiego.

Hanna Stankówna zdobyła popularność dzięki świetnym kreacjom serialowym. Wystąpiła m.in. w kultowym "07 zgłoś się". Bardzo seksowną postać zagrała w "Tulipanie". W tym serialu pokazała całkiem sporo zmysłowego ciała. Widzowie pokochali ją również za występy w "Janie Serce", "Tygrysach Europy" czy "Bożej podszewce".

* Rolę Stankówny w filmie "Seksmisja" pamiętają chyba wszyscy. Doktor Tekla to najbardziej fanatyczna bojowniczka w walce z męskimi genami*i patriarchalnym systemem społecznym. Zaciekły wróg dr Berny, przewrotny ideolog, który nie cofnie się przed niczym.

Hanna Stankówna wystąpiła w dwóch popularnych serialach TVP: "Na dobre i na złe" i "Barwach szczęścia". W obu produkcjach partnerował jej Emil Karewicz, pamiętny Brunner z filmu "Stawka większa niż życie". W 2007 roku zagrała komediową rolę gościnną w serialu "Niania". W odcinku pod tytułem "Dwie panie Skalskie" wcieliła się w postać mamy Maksa.

WP

* Ostatnim filmem kinowym z jej udziałem jest "Złoty środek" z 2009 roku, gdzie wcieliła się w rolę Feli.* Od 2008 roku aktorka wciela się w postać Ludwiki Sobczak, mamy Rafała, w serialu "Na Wspólnej".Pani Ludwika to żywotna, inteligentna kobieta. Syn jest jej oczkiem w głowie. Sama go wychowywała, bo jej mąż zmarł, kiedy Rafał był jeszcze małym chłopcem.

Została odznaczona: Medalem 40-lecia PRL (1986), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1987) oraz złotym Krzyżem Zasługi (1995).

WP
Data urodzenia

04.05.1938

Miejsce urodzenia

Poznań

WP
WP