Trwa ładowanie...
d4cdk7k

Hayden Christensen

Najnowsze informacje
4.4
(337 głosów)
Oceń:
d4cdk7k

Kanadyjski aktor, który największą popularność zdobył jako Anakin Skywalker – pamiętny czarny charakter z „Gwiezdnych wojen” George’a Lucasa.

Urodził się 19 kwietnia 1981 roku w Vancouver w Kanadzie. Wychowywał się niedaleko Toronto, w towarzystwie dwóch sióstr i brata. Jak na prawdziwego Kanadyjczyka przystało, od dziecka trenował hokej, nieźle radził sobie również w grze w tenisa.

Jego przygoda z show-biznesem zaczęła się w momencie, gdy jako siedmioletni chłopiec postanowił towarzyszyć jednej ze swoich sióstr podczas wizyty w agencji aktorskiej. Chłopcu zaproponowano udział w reklamie, a on, niewiele się zastanawiając, natychmiast wykorzystał szansę nie pójścia do szkoły i zarobienia dodatkowych pieniędzy. * W ten oto sposób, kiedy miał dwanaście lat, trafił na plan kanadyjskiej opery mydlanej „Family Passions”, a niespełna rok później zaliczył debiut na dużym ekranie, pojawiając się jako chłopiec roznoszący gazety w horrorze „W paszczy szaleństwa” Johna Carpentera (1994).*

Lata 90-te minęły mu głównie na gościnnych występach w serialach i udziale w kilku filmach telewizyjnych (m.in. satyryczny „Harrison Bergeron” 1995, romantyczna „Głęboka miłość” 1996, sensacyjny „Swobodny lot” 1999). Christensen pojawił się też na planie głośnego debiutu reżyserskiego Sofii Coppoli – dramatu „Przekleństwa niewinności” (1999).

Przełom w jego karierze nastąpił na przełomie wieków, wraz z pierwszoplanową rolą nastolatka z problemami w serialu „Szkoła przetrwania” (2000) oraz występem u boku Kevina Kline’a i Kristin Scott Thomas w dramacie /romansie „Życie jak dom” (2001). Rola w tym ostatnim przyniosła młodemu aktorowi prestiżowe nagrody: National Board of Review Award i Chopard Trophy na MFF w Cannes (w 2002 roku) oraz równie cenne nominacje: do Złotego Globu i Screen Actors Guild Award.

Ukoronowaniem dobrej passy w jego karierze był angaż do roli, która przyniosła mu największą popularność wśród światowej publiczności – mowa o kreacji Anakina Skywalkera w dwóch częściach słynnej, kosmicznej epopei: „Gwiezdne Wojny: Część II – Atak klonów” (2002, nominacja do Saturna, dwie nominacje do Teen Choice Award, Złota Malina) oraz „Gwiezdne Wojny: Część III – Zemsta Sithów” (2005, MTV Movie Award w kategorii Najlepszy Czarny Charakter oraz nominacja za Najlepszą Walkę, Złota Malina, nominacja do Saturna, dwie nominacje do Teen Choice Award). W międzyczasie dał udany występ u boku Petera Sarsgaarda, Rosario Dawson i Chloë Sevigny w kryminalnym filmie „Pierwsza strona” (2003), co przyniosło mu nagrodę dla Najlepszego Aktora na FF w Las Palmas oraz nominację do Golden Satellite Award.

Rok 2006 to rola muzyka w biograficznej produkcji „Factory Girl” ze Sienną Miller w roli Edie Sedgwick i Guyem Pearcem w roli Andy’ego Warhola, rok 2007 – gwiazdorski występ u boku Jessiki Alby, Leny Olin i Terrence’a Howarsa w thrillerze „Przebudzenie”, a 2008 – spotkanie z Jamie Bell, Diane Lane, Samuelem L. Jacksonem i przyszłą narzeczoną, Rachel Bilson podczas realizacji przygodowej produkcji akcji sci-fi „Jumper”.

Rok później ponownie spotkał się z Bilson na planie nowelowego dramatu/ romansu „New York, I Love You” (2009), a wśród ostatnich filmów z jego gwiazdorskim udziałem znajdują się thrillery: „Takers” i „Vanishing on 7th street” (2010).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cdk7k
d4cdk7k
d4cdk7k