Trwa ładowanie...
d4klzfk

Hayden Panettiere

Najnowsze informacje
4.6
(651 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Palisades, Nowy Jork, USA

Filmografia:
d4klzfk

Amerykańska piosenkarka i aktorka, która ma na swoim koncie role filmowe i telewizyjne, użycza głosu do animacji i występowała w reklamówkach. Największą popularność przyniosła jej jedna z głównych ról w serialu NBC „Herosi” („Heroes”).

Hayden Leslie Panettiere urodziła się 21 sierpnia 1989 roku w Palisades w Stanach Zjednoczonych. Jej matką jest aktorka opery mydlanej Lesley R. Vogel, a ojcem podporucznik remizy strażackiej Alan Panettiere. Ma młodszego o 5 lat brata Jansena, który też jest aktorem. Od 11 miesiąca życia gra w reklamach - wystąpiła w około 50. Ukończyła szkołę South Orangetown Middle w Nowym Jorku.

* W wieku pięciu lat zaczęła występować w soap operze "One Life to Live" (1994-1997) jako Sarah Roberts.* Dwa lata później pojawiła się w serialu "Guiding Light" (1996-2000). W 2005 roku zebrała dobre recenzje za rolę w „Księżniczce na lodzie”(„Ice Princess”). Specjalnie do tego filmu trenowała jazdę na łyżwach i nie korzystała z pomocy dublerki. Nagrała też balladę „I Fly”, która trafiła na soundtrack filmu. Wystąpiła w „Lies My Mother Told Me” u boku Joely Richardson i „Zebrze z klasą”(„Racing Stripes”), do której głosu użyczyli Dustin Hoffman i Whoopi Goldberg. Zagrała jedną z głównych ról w „Mamie na obcasach”(„Raising Helen”) Garry’ego Marshalla, a także „Tygrysim rejsie” („Tiger Cruise”) opowiadającym o wydarzeniach z 11 września 2001 (film pokazywano w Disney Channel).

„Normalny” („Normal”), w którym zagrała z Jessicą Lange i Tomem Wilkinsonem miał premierę na festiwalu filmowym w Sundance w 2003 roku. Na swoim koncie ma udział w „Tytanach” („Remember the Titans”) z Denzelem Washingtonem i „Aferze naszyjnikowej” („The Affair of the Necklace”). Pozostałe filmy z jej udziałem, to między innymi: „Fabryka Marzeń” („The Dust Factory”), „Niejaki Joe”(„Joe Somebody”), „Chestnut Hill”, „List w butelce” („Message in a Bottle”) czy „Sekrety milionerki” („Too Rich: The Secret Life of Doris Duke”). Wspiera The Whaleman Foundation i kampanię Save the Whales Again!, które działają na rzecz ochrony delfinów, wielorybów i życia oceanicznego.

Największą popularność przyniosła jej jedna z głównych ról w serialu NBC „Herosi” („Heroes”). Wciela się w nim w niezniszczalną cheerleaderkę. Serial ma na swoim koncie wiele nominacji i nagród – między innymi do Emmy i Złotego Globu.

W 2007 roku przyznano jej nagrodę na Capri Hollywood Film Festival. Otrzymała także Genesis Wyler Award za działania na rzecz ochrony praw zwierząt. W 2008 roku zdobyła tytuł telewizyjnej aktorki roku na rozdaniu nagród Teen Choice. Zagrała w takich filmach, jak „Świetliki w ogrodzie” („Fireflies in the Garden”) z Julią Roberts i Willemem Dafoe, „Architekt” („The Architect”) z Anthonym Lapaglią i Isabellą Rossellini, czy „Mr Gibb” z Billem Adlerem i Timem Dalym.

W 2008 roku wydała swoją pierwszą płytę. Pierwszym singlem jest piosenka "Your New Girlfriend". Wcześniej jej piosenki znalazły się na soundtrackach z filmów "Most do Terabithii" oraz "Cinderella III: A Twist in Time".

Od 2008 roku była dziewczyną Mila Ventimiglia (kolegi z planu serialu „Herosi”), a od 2010 roku spotyka się z Wołodymyrem Kłyczko.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4klzfk
d4klzfk
d4klzfk