Trwa ładowanie...
dh7l4qf

Isabelle Adjani

Najnowsze informacje
4.2
(14 głosów)
Oceń:
dh7l4qf

Jedna z najwybitniejszych i najbardziej znanych na świecie aktorek francuskich. Grała u Romana Polańskiego, François Truffaut, Carlosa Saury, Jamesa Ivory’ego, André Téchiné, Wernera Herzoga, Luka Bessona. Odtwórczyni pamiętnej roli tytułowej w „Królowej Margot”. Zdobywczyni najwyższych odznaczeń aktorskich na festiwalach w Cannes i Berlinie.

Urodziła się 27 czerwca 1955 roku w Paryżu w rodzinie o algiersko- niemieckich korzeniach. Karierę sceniczno- filmową rozpoczęła w młodym wieku, już jako 15 - latka debiutując w filmie „Mały uciekinier” (1970).

Jako dwudziestolatka u progu kariery, miała możliwość związać się z prestiżowym teatrem Comedie Française, zaskoczyła jednak wszystkich rezygnacją z tej propozycji, na rzecz kariery filmowej.

Stworzyła wiele znakomitych kreacji, współpracowała z najlepszymi, została doceniona przez międzynarodową krytykę.

W 1976 roku otrzymała pierwsze nominacje do Oscara i Césara za rolę w filmie Truffauta „Miłość Adeli H.”. Nominację do francuskiej nagrody filmowej przyniósł jej także występ u boku Gérarda Depardieu w „Baroku” (1976) w reżyserii André Téchiné. Dwa lata później zagrała u niego ponownie w „Siostrach Brontë” (1978), tym razem wraz z Isabelle Huppert.

Wzięła udział w tak ważnych dziełach, jak „Lokator” (1976) Polańskiego, czy „Nosferatu wampir” (1979) Herzoga.

* Główna rola w „Opętaniu” (1981) Andrzeja Żuławskiego przyniosła jej pierwszego Césara oraz nagrodę aktorską na MFF w Cannes. Ten drugi laur otrzymała wówczas również za kreację w „Kwartecie” Jamesa Ivory’ego. Trzy kolejne Césary otrzymała za role w takich obrazach, jak: „Mordercze lato” (1983) Jeana Beckera, „Camille Claudel” (1988) Brunona Nuyttena, ponownie z Depardieu oraz „Królowa Margot” (1994) Patrice’a Chéreau z Danielem Ateuilem. Tytułowa kreacja w filmie Nuyttena przyniosła jej ponadto Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszej Aktorki na MFF w Berlinie oraz drugą nominację do Oscara.*

W międzyczasie wystąpiła też w tytułowej roli w „Antoniecie” (1982) Carlosa Saury oraz w znanym filmie Luka Bessona „Metro” (1984, nominacja do Césara) .

W 1996 roku wzięła udział w amerykańskim thrillerze „Diabolique”, gdzie pojawiła się obok Sharon Stone i Kathy Bates.

W ostatnim czasie gra nieco mniej – w 2002 roku wystąpiła we francuskim dramacie „Adolphe” Benoita Jacquot, a w 2003 partnerowała Omarowi Sharifowi na planie obrazu „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” oraz – po raz kolejny – Gérardowi Depardieu w komedii wojennej „Bon voyage”.

Ostatnio wzięła udział w austriacko – polskiej produkcji Dariusza Gajewskiego, „Lekcje pana Kuki” (2008) z Andrzejem Grabowskim i Anną Przybylską. W 2008 roku zagrała w filmie "Pokolenie nienawiści". Rok 2009 to rola w obrazie "Mammuth".

W swojej filmografii Adjani ma też kilka występów komediowych w takich filmach, jak m.in. „Policzek” (1974), „Klara i przystojniacy” (1980), muzyczna komedia „Ishtar” (1987) z Dustinem Hoffmanem i Warrenem Beatty, „Toksyczna afera” (1993), „Paparazzi” (1998).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh7l4qf
dh7l4qf
dh7l4qf