Trwa ładowanie...
d3zxazn

Jake Gyllenhaal

Najnowsze informacje
4.7
(315 głosów)
Oceń:
d3zxazn

Amerykański aktor młodego pokolenia, nominowany do Oscara za rolę w głośnym filmie „Tajemnica Brokeback Mountain”.

Urodził się 19 grudnia 1980 roku w Los Angeles w rodzinie filmowców. Jego ojciec, Stephen Gyllenhaal jest reżyserem, matka Naomi Foner- scenarzystką, zaś siostra Maggie Gyllenhaal –aktorką. Jego ojcem chrzestnym jest Paul Newman, a matką chrzestną - Jamie Lee Curtis. Przez dwa lata studiował religioznawstwo na Uniwersytecie Columbia, jednak aktorstwo było dla niego bardziej przekonujące jako sposób na życie, zwłaszcza że gry w filmie spróbował jeszcze jako dziecko.

Debiutował bowiem już jako 11-latek, obok Billy-ego Crystala w przygodowym westernie „Złoto dla naiwnych” (1991). Debiut u boku uznanego aktora wyznaczył pewną cechę charakterystyczną dla kariery filmowej Gyllenhaala – szczęście do spotykania na planie z wielkich osobistości aktorskich. W latach 90-tych pojawił się jeszcze w kilku filmach w reżyserii swojego ojca i u boku starszej siostry („Niebezpieczna kobieta” 1993, „Amatorzy w konopiach” 1998).

Pierwszym obrazem, dzięki któremu dostrzeżono talent młodego aktora był biograficzny film familijny „Dosięgnąć kosmosu” (1999), z Laurą Dern w jednej z ról. W 2001 roku wystąpił w głównej roli w dramacie „Donnie Darko” (nominacja do Independent Spirit Award). Film był jednym z faworytów festiwalu w Sundance. Co ciekawe, aktor ponownie spotkał się na planie ze swoją siostrą, Maggie, która w filmie również grała jego siostrę. W tym samym roku pojawił się też w komedii wyprodukowanej przez wytwórnię Disneya – „Balonowy chłopak”

W kolejnym roku zagrał obok Susan Sarandon i Dustina Hoffmana w „Mili księżycowego światła” (2002), pojawił się też w koprodukcji holendersko-niemiecko- amerykańskiej „Życiowe rozterki”. Aktor spotkał się tu na planie z Jennifer Aniston, sam film zaś brał udział w konkursie festiwalu w Sundance, zbierając pochlebne opinie.

Rok 2004 przyniósł mu większą rozpoznawalność i popularność za sprawą jednej z głównych ról w głośnym katastroficznym filmie Rolanda Ennericha „Pojutrze”. W 2005 roku miał okazję współpracować na planie z Anthonym Hopkinsem i Gwyneth Paltrow („Dowód”), zagrał też w wojennym filmie Sama Mendesa „Jarhead: Żołnierz Piechoty Morskiej” (wraz z Jamie Foxem), jak również w głośnym i wielokrotnie nagradzanym na całym świecie obrazie Anga Lee „Tajemnica Brokeback Mountain”.

Film przyniósł aktorowi międzynarodowe uznanie krytyków i publiczności, podobnie zresztą jak sam film, który spośród wielu nagród i wyróżnień może poszczycić się weneckim Złotym Lwem.

Za drugoplanową rolę Jacka Twista aktor otrzymał nominację do Oskara, nagrodę BAFTA oraz dwie nagrody MTV - za najlepszy występ oraz (wraz z Heathem Ledgerem) za najlepszy pocałunek.

Aktor występował też na deskach teatrów (Broadway, londyński West End). W 2007 roku zagrał główną rolę w obrazie Davida Finchera „Zodiac”. Projektem Gyllenhaala z 2010 roku jest film fantasy "Książę Persji: Piaski czasu". W 2011 roku zagrał w filmie "Kod nieśmiertelności".

Oficjalna strona artysty: http://www.jakegyllenhaal.com/

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zxazn
d3zxazn
d3zxazn