Trwa ładowanie...
d2w7xrq

James Cameron

Najnowsze informacje
4.5
(297 głosów)
Oceń:
d2w7xrq

James Cameron (zdj. AFP) urodził się w Kapuskasing w Ontario w Kanadzie, studiował fizykę w Kalifornii, pracował jako maszynista i kierowca ciężarówki. W roku 1978 zebrał fundusze na realizację filmu krótkometrażowego, przy którym pełnił funkcje producenta, reżysera, współscenarzysty, montażysty, konstruktora modeli, autora zdjęć i kierownika produkcji efektów specjalnych.

Dzięki temu filmowi zdobył pracę w wytwórni New World Pictures należącej do legendarnego twórcy kina niskobudżetowego Rogera Cormana, gdzie zrealizował efekty specjalne do "Battle Beyond the Stars" oraz zaprojektował scenografię do "Galaxy of Terror", który dał mu okazję do spróbowania sił jako drugiemu reżyserowi.

W roku 1982 napisał scenariuszfilmu "Terminator"/"Elektroniczny morderca", który zrealizował dwa lata później kosztem 6 mln. $. Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i widzów przynosząc ponad 80 mln. $ wpływów światowych, a magazyn "Time" umieścił go na liście 10 najlepszych filmów roku.

W ciągu dwóch lat oczekiwania na realizację "Terminatora" Cameron napisał dwa scenariusze: "Rambo: First Blood Part II" (wspólnie z Sylvestrem Stallone, video: "Rambo II") oraz "Obcy - decydujące starcie", który sam wyreżyserował po sukcesie "Terminatora". Film otrzymał 7 nominacji do Oscara, w tym dla Sigourney Weaver za rolę kobiecą, zdobył dwa - za efekty specjalne i dźwięk.

Następny film reżysera - "Otchłań" - otrzymał 4 nominacje do Oscara, zdobywając statuetkę za efekty specjalne. Kilka lat później na ekrany kin weszła autorska wersja tego filmu. Cameron był współscenarzystą thrillera "Na fali", który wyreżyserowała Kathryn Bigelow. W roku 1991 ogromny sukces kasowy odniósł "Terminator 2", który zdobył cztery Oscary i przyniósł 500 mln. $ wpływów światowych.

W roku 1994 Cameron wyreżyserował komedię "Prawdziwe kłamstwa" z Arnoldem Schwarzeneggerem, Jamie Lee Curtis i Billem Paxtonem, a w rok później wyprodukował "Dziwne dni" Kathryn Bigelow.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w7xrq
d2w7xrq
d2w7xrq