Trwa ładowanie...
d1t3gk9

James Gandolfini

Najnowsze informacje
4.7
(144 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Westwood, New Jersey, USA

Filmografia:
d1t3gk9

Aktor amerykański pochodzenia włoskiego, powszechnie kojarzony z rolą Tony’ego Soprano z serialu telewizji HBO. Podczas castingu do serialu – mimo, że już wówczas był aktorem rozpoznawalnym - w rzeczywistości nie wierzył, że dostanie rolę, będąc święcie przekonanym, że otrzyma ją bardziej konwencjonalny, przystojny Irlandczyk. Przeżył jednak podwójny szok i to nie tylko za sprawą angażu do serialu, ale i popularności, jaką rola ta mu w efekcie przyniosła.

Urodził się 18 września 1961 roku w Westwood w stanie New Jersey w USA w rodzinie włoskich imigrantów. Studiował na uniwersytecie Rutgers w New Jersey. Pracował jako bramkarz oraz menager nightclubu. Kolega namówił go do zapisu na zajęcia aktorstwa - przyszły gwiazdor odnalazł w ten sposób swoją pasję.

Po studiach w Actors Studio, w 1992 roku zadebiutował na Broadwayu w sztuce „Tramwaj zwany pożądaniem”, gdzie wystąpił obok Jessiki Lange i Aleka Baldwina. W tym samym roku miał miejsce jego debiut filmowy w dramacie Sidneya Lumeta „Obcy wśród nas”. Miał szczęście do dobrych ról w znanych filmach.

Już rok później pojawił się m.in. obok Christophera Walkena i Gary’ego Oldmana w „Prawdziwym romansie” Tony’ego Scotta oraz w „Adwokacie diabła” Lumeta. W 1995 roku wystąpił w komedii kryminalnej „Dorwać małego” z Johnem Travoltą oraz w thrillerze „Karmazynowy przypływ”. W 1996 roku pojawił się obok Demi Moore w filmie „Pod presją”, a w 1997 roku w filmie z gatunku kina sądowego „Dwunastu gniewnych ludzi” oraz u Nicka Cassavetesa w „Jak jej nie kochać”, znów obok Johna Travolty.

W 1999 roku wystąpił w znanym thrillerze Joela Schumachera „8 mm” z Nicolasem Cage’em, w tymże roku rozpoczęła się też jego przygoda z „Rodziną Soprano”, która trwała do 2007 roku. Za rolę Tony’ego Soprano otrzymał Złoty Glob w 2000 roku oraz nominacje w trzech kolejnych latach. Ponadto trzy razy uhonorowany został nagrodą Emmy (2000, 2001, 2003) oraz nagrodami Stowarzyszenia Krytyków Telewizyjnych (1999-2001).

W międzyczasie aktor grywał też-choć nieco rzadziej- w filmach kinowych. W 2001 roku zagrał m.in. u braci Coen w filmie „Człowiek, którego nie było”, wraz z Julią Roberts i Bradem Pittem w komedii kryminalnej „The Mexican” oraz w filmie akcji „Ostatni bastion”. W 2004 roku wystąpił wraz z Benem Affleckiem w komedii „Przetrwać święta”, w 2005 – w „Historiach zagubionych dusz” oraz w filmie „Romance & Cigarettes” Johna Turturro, a w 2006 – w kryminale „Samotne serca”, gdzie po raz kolejny spotkał się na planie z Johnem Travoltą. W 2009 roku zagrał w filmie "Metro strachu" oraz "Zapętleni". Rok 2011 to rola w filmie "Cinema Verit".

James Gandolfini był żonaty z Marcy Wudarski, rozwiódł się z nią w 2002 roku. Mają jedną córkę. W 2008 roku ożenił się z Deborah Lin.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t3gk9
d1t3gk9
d1t3gk9