Trwa ładowanie...
d883z3b

Jamie Bell

Najnowsze informacje
4.7
(42 głosy)
Oceń:
d883z3b

Utalentowany brytyjski aktor. Jest najbardziej znany ze swej roli w uznanym filmie Stephena Daldry’ego „Billy Elliot”, za którą otrzymał nagrodę BAFTA dla najlepszego aktora oraz nagrodę dla najlepszego debiutanta w konkursie British Independent Film Awards.

Jamie Bell (właściwie Andrew James Matfin Bell) urodził się 14 marca 1986 roku w Billingham w Wielkiej Brytanii. Pochodzi z rodziny zawodowych tancerzy. Zawód ten wykonywały jego babka, matka Ellen, siostra Catherine oraz ciotka. Sam tańczył od 6 roku życia. Jako dziecko był często wyśmiewany z powodu swojego zainteresowania baletem. Nie zniechęciło to go jednak, by kontynuować treningi.

W 1998 roku zadebiutował na deskach teatru w Londynie w bożonarodzeniowym przedstawieniu pt. „Bugsy Malone”. Dwa lata później zadebiutował w telewizji w serialu „Close & True”. Serial jednak nie przysporzył aktorowi popularności, bo po zaledwie sześciu odcinkach został zakończony. W 2000 roku reżyser Stephen Daldry szukał tancerza do swojego nowego filmu. Jamie został wybrany spośród dwóch tysięcy innych kandydatów do roli Billy’ego Elliota.

Film „Billy Elliot” oraz rola Jamiego zachwyciła widzów i krytyków na całym świecie. Aktor otrzymał wiele nagród, w tym m.in. brytyjską BAFTA dla najlepszego aktora, British Independent Film Award, Broadcast Film Critics Association Award, Evening Standard British Film Award, London Film Critics' Circle Award, National Board of Review, oraz New York Film Critics Online Award.

Bell nie chciał zostać zaszufladkowany jako tańczący aktor, dlatego zaczął przyjmować zupełnie odmienne role. W 2002 roku wystąpił w brytyjskim dramacie wojennym pt. „Dolina cieni” Michaela J. Bassetta. Z kolei w 2004 roku zagrał jedną z głównych ról w amerykańskim filmie „Mroczne dziedzictwo”.

W 2005 roku zagrał w filmie „Moja droga Wendy” w roli Duńczyka Thomasa Vinterberga, na podstawie scenariusza Larsa von Triera. W tym samym roku zagrał u boku Glenn Close i Ralpha Fiennesa w komediodramacie „The Chumscrubber”. Także w 2005 roku zagrał majtka Jimmy’ego na statku kapitana Englehorna w nowej wersji „King Konga” Petera Jacksona. W tej megaprodukcji twórcy trylogii „Władcy pierścieni” zagrał u boku Naomi Watts i Adriena Brody’ego.

W 2008 roku mogliśmy oglądać aktora w roli Asaela Bielskiego w filmie „Opór”, u boku Daniela Craiga, odtwórcy roli James Bonda. W tym samym roku zagrał Griffina w filmie SF „Jumper” u boku Haydena Christensena, gwiazdora nowej trylogii „Gwiezdnych wojen”.

Prywatnie w latach 2005-2006 Jamie Bell był związany z aktorką Evan Rachel Wood.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d883z3b
d883z3b
d883z3b