Jamie Foxx - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Aktor, komik i muzyk amerykański, zdobywca Oskara. Zasłynął przede wszystkim jako aktor komediowy w produkcjach kinowych i telewizyjnych, nie zawsze wysokich lotów, przez krytykę został jednak doceniony za rolę dramatyczną w biograficznym filmie „Ray”, opowiadającym o życiu Raya Charlesa.

Urodził się 13 grudnia 1967 roku w Terrell w Teksasie. Po rozwodzie rodziców został adoptowany przez dziadków od strony matki, którzy przyjęli na siebie trud wychowania chłopca. To właśnie babcia zadbała o muzyczne wykształcenie wnuka - mały (jeszcze wówczas) Eric rozpoczął grę na pianinie już w wieku 3 lat!

W szkole średniej był głównym rozgrywającym w szkolnej lidze futbolowej. Studiował kierunek muzyczny na Uniwersytecie w San Diego. W 1989 roku wyjechał do Los Angeles, gdzie zaczął występować jako komik w różnych klubach. Celowo przyjął kobieco brzmiący pseudonim artystyczny, aby łatwiej mu było dostać pracę. Szybko zyskał uznanie. Pojawił się na scenie The Comedy Store oraz słynnego Apolli Theatre w Harlemie.

W 1991 roku wygrał konkurs Oakland Comedy Competition, co dało mu szansę debiutu w telewizji. Dołączył do ekipy telewizyjnego show „In Living Color”, gdzie wcielił się w rolę...Wandy (najbrzydszej kobiety świata).

W 1992 roku zadebiutował w filmie fabularnym, i to od razu obok Robina Williamsa w filmie – oczywiście - komediowym „Zabaweczki” („Toys”). Na następne role w filmie musiał czekać aż 4 lata, kontynuując w tym czasie karierę w telewizji. Pojawił się w programie Paula Rodrigueza oraz w „Def Comedy Jam” w HBO. To właśnie dzięki tej telewizji w 1993 roku wystąpił w autorskim koncercie „Jamie Foxx: Straight from the Foxxhole”. Niespełna 3 lata później dorobił się własnego, cieszącego się popularnością, sitcomu „The Jamie Foxx Show” (1996-2001), którego był później także producentem.

W tym samym czasie coraz więcej grał w filmie- w 1996 roku pojawił się w popularnej komedii „Jak pies z kotem” oraz w filmie „Wielka biała pięść”, w 1997 – w komedii romantycznej „Podryw”, w 1998 – w „The Players Club”, a w 1999 zadebiutował w dramacie, u samego Olivera Stone’a w „Męskiej grze” (nominacja do nagrody MTV). Dalej jego kariera potoczyła się już gładko. Grywał zarówno w komediach („Napad” 1999), jak i dramatach z gwiazdorską obsadą, w reżyserii uznanych reżyserów („Ali” 2001 Michaela Manna, obok Willa Smitha; „Pokerzyści” 2003, obok Sylvestra Stallone). W 2001 roku był prowadzącym galę rozdania nagród MTV.

W 2003 roku wystąpił u Dave’a Chappelle’a w muzycznym „Chappelle’s Show” (jako Czarny Tony Blair). Rok 2005 był wyjątkowo udany w karierze Foxxa. Otrzymał pierwszą nominację do Oskara, Złotego Globu i nagrody BAFTA za drugoplanową rolę w filmie sensacyjnym Michaela Manna „Zakładnik” (u boku Toma Cruise’a) oraz – w tym samym roku - Oskara, Złoty Glob, nagrodę BAFTA i nominację do nagrody MTV za pierwszoplanową rolę w muzycznym filmie biograficznym Taylora Hackforda - „Ray”. Jakby tego było mało, otrzymał też nominację do Złotego Globu za rolę w telewizyjnym filmie „Odkupieni”. Trzy nominacje do Złotych Globów ogłoszono w dniu jego 37 urodzin.

Jako w pełni uznany w Hollywood aktor, zagrał w filmie akcji sci-fi „Niewidzialny” (2005), obok Jessiki Biel, u Sama Mendesa w filmie wojennym „Jarhead” (2005), w Oskarowym filmie muzycznym „Dreamgirls” (2006) oraz u „starego przyjaciela” Michaela Manna w „Miami Vice” (2006). W 2009 roku zagrał w filmie "Solista". W 2010 roku zagrał w obrazie "Zanim odejdą wody" oraz "Walentynki".

Jest muzykiem, w 2005 roku wydał płytę „Unpredictable”, koncertuje. Trzy lata później wydał swój trzeci album studyjny "Intuition"

Jamie Foxx ma córkę, Corinne Bishop, która urodziła się w 1995 roku.

Strona oficjalna:http://jamiefoxx.com/index2.cfm

Data urodzenia

13.12.1967

Miejsce urodzenia

Terrell, Teksas, USA

Filmografia

Męska gra (Willie Beamen)

Rio 3D (Nico)

Przynęta (Alvin Sanders)

Pokerzyści (Larry Jennings)

Skank Robbers, The

Szefowie wrogowie (Motherfucker Jones)

Napad (Michael)

Django (2012) (Django)

Niesamowity Spider-Man 2 (Max Dillon / Electro)

Ali (Drew 'Bundini' Brown)

Zakładnik / Collateral (2004) (Max)

Zabaweczki (Baker)

Łamiąc wszystkie zasady (Quincy Watson)

Annie (Will Stacks)

Rio 2 (Nico)

Odkupienie (Stan 'Tookie' Williams)

Świat w płomieniach (Prezydent James Sawyer)

Milion sposobów jak zginąć na zachodzie (Kowboj na jarmarku)

Zanim odejdą wody (Jim)

Walentynki (Kelvin Briggs)

Prawo zemsty (Nick Rice)

Solista (Nathaniel Ayers)

Królestwo (Ronald Fluery)

Dreamgirls (Curtis Taylor Jr.)

Niewidzialny / Stealth (2005) (por. Henry Purcell)

Jarhead - Żołnierz Piechoty Morskiej (Staff Sgt. Sykes)

Policjanci z Miami (detektyw Ricardo Tubbs)

Ray (Ray Charles)

Booty Call (Bunz)

Wielka biała pięść (Hassan El Ruk'n)