Trwa ładowanie...
d1q2wyu

Jamie Foxx

Najnowsze informacje
4.3
(78 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Terrell, Teksas, USA

Filmografia:
d1q2wyu

* Aktor, komik i muzyk amerykański, zdobywca Oskara*. Zasłynął przede wszystkim jako aktor komediowy w produkcjach kinowych i telewizyjnych, nie zawsze wysokich lotów, przez krytykę został jednak doceniony za rolę dramatyczną w biograficznym filmie „Ray”, opowiadającym o życiu Raya Charlesa.

Urodził się 13 grudnia 1967 roku w Terrell w Teksasie. Po rozwodzie rodziców został adoptowany przez dziadków od strony matki, którzy przyjęli na siebie trud wychowania chłopca. To właśnie babcia zadbała o muzyczne wykształcenie wnuka - mały (jeszcze wówczas) Eric rozpoczął grę na pianinie już w wieku 3 lat!

W szkole średniej był głównym rozgrywającym w szkolnej lidze futbolowej. Studiował kierunek muzyczny na Uniwersytecie w San Diego. W 1989 roku wyjechał do Los Angeles, gdzie zaczął występować jako komik w różnych klubach. Celowo przyjął kobieco brzmiący pseudonim artystyczny, aby łatwiej mu było dostać pracę. Szybko zyskał uznanie. Pojawił się na scenie The Comedy Store oraz słynnego Apolli Theatre w Harlemie.

W 1991 roku wygrał konkurs Oakland Comedy Competition, co dało mu szansę debiutu w telewizji. Dołączył do ekipy telewizyjnego show „In Living Color”, gdzie wcielił się w rolę...Wandy (najbrzydszej kobiety świata).

W 1992 roku zadebiutował w filmie fabularnym, i to od razu obok Robina Williamsa w filmie – oczywiście - komediowym „Zabaweczki” („Toys”). Na następne role w filmie musiał czekać aż 4 lata, kontynuując w tym czasie karierę w telewizji. Pojawił się w programie Paula Rodrigueza oraz w „Def Comedy Jam” w HBO. To właśnie dzięki tej telewizji w 1993 roku wystąpił w autorskim koncercie „Jamie Foxx: Straight from the Foxxhole”. Niespełna 3 lata później dorobił się własnego, cieszącego się popularnością, sitcomu „The Jamie Foxx Show” (1996-2001), którego był później także producentem.

W tym samym czasie coraz więcej grał w filmie- w 1996 roku pojawił się w popularnej komedii „Jak pies z kotem” oraz w filmie „Wielka biała pięść”, w 1997 – w komedii romantycznej „Podryw”, w 1998 – w „The Players Club”, a w 1999 zadebiutował w dramacie, u samego Olivera Stone’a w „Męskiej grze” (nominacja do nagrody MTV). Dalej jego kariera potoczyła się już gładko. Grywał zarówno w komediach („Napad” 1999), jak i dramatach z gwiazdorską obsadą, w reżyserii uznanych reżyserów („Ali” 2001 Michaela Manna, obok Willa Smitha; „Pokerzyści” 2003, obok Sylvestra Stallone). W 2001 roku był prowadzącym galę rozdania nagród MTV.

W 2003 roku wystąpił u Dave’a Chappelle’a w muzycznym „Chappelle’s Show” (jako Czarny Tony Blair). Rok 2005 był wyjątkowo udany w karierze Foxxa. Otrzymał pierwszą nominację do Oskara, Złotego Globu i nagrody BAFTA za drugoplanową rolę w filmie sensacyjnym Michaela Manna „Zakładnik” (u boku Toma Cruise’a) oraz – w tym samym roku - Oskara, Złoty Glob, nagrodę BAFTA i nominację do nagrody MTV za pierwszoplanową rolę w muzycznym filmie biograficznym Taylora Hackforda - „Ray”. Jakby tego było mało, otrzymał też nominację do Złotego Globu za rolę w telewizyjnym filmie „Odkupieni”. Trzy nominacje do Złotych Globów ogłoszono w dniu jego 37 urodzin.

Jako w pełni uznany w Hollywood aktor, zagrał w filmie akcji sci-fi „Niewidzialny” (2005), obok Jessiki Biel, u Sama Mendesa w filmie wojennym „Jarhead” (2005), w Oskarowym filmie muzycznym „Dreamgirls” (2006) oraz u „starego przyjaciela” Michaela Manna w „Miami Vice” (2006). W 2009 roku zagrał w filmie "Solista".* W 2010 roku zagrał w obrazie "Zanim odejdą wody" oraz "Walentynki".*

Jest muzykiem, w 2005 roku wydał płytę „Unpredictable”, koncertuje. Trzy lata później wydał swój trzeci album studyjny "Intuition"

Jamie Foxx ma córkę, Corinne Bishop, która urodziła się w 1995 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q2wyu
d1q2wyu
d1q2wyu