Trwa ładowanie...
23-04-2007 12:08

Jan Tadeusz Stanisławski nie żyje

Share
Jan Tadeusz Stanisławski nie żyjeŹródło: AKPA
d45ur8b

W Warszawie w wieku 71 lat zmarł po długiej chorobie wybitny radiowiec, satyryk i aktor, Jan Tadeusz Stanisławski.

O śmierci Stanisławskiego poinformował media Jerzy Jaroszyński z Teatru Polskiego w Warszawie.

Jaroszyński powiedział, że strata Stanisławskiego to niewątpliwy cios dla polskiego świata rozrywki. Jego zdaniem Stanisławski był bardzo wyrazisty w swoich rolach, a przede wszystkim w humorze, jaki prezentował.

Urodził się w 1936 roku we Włodzimierzu Wołyńskim w rodzinie nauczycielskiej. Po wojnie mieszkał w Warszawie. W latach 1964-73 związany był ze Studenckim Teatrem Satyryków. W latach 1975-82 występował w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

d45ur8b

Szerokiej publiczności znany był jako profesor "mniemanologii stosowanej" z cyklu satyrycznych miniatur telewizyjnych pt. "Zezem" reżyserowanych przez Janusza Zaorskiego, w których opowiadał o absurdach PRL-owskiej codzienności. Z tego programu pochodzi słynne określenie: "I to by było na tyle", którym kończył się każdy program.

Do tamtego cyklu nawiązywały jego felietony "Telerancja" publikowane od lipca 2004 r. do stycznia 2006 r. w "TeleRzeczpospolitej".

Współpracował również z kabaretem Pod Egidą i występował u Olgi Lipińskiej. Jego niekonwencjonalne wykłady "O wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy" gromadziły przed odbiornikami Polskiego Radia tłumy słuchaczy.

Pisał także felietony satyryczne do prasy, w których obnażał wady narodowe Polaków, wyśmiewał brak kultury, alkoholizm, korupcję.

d45ur8b

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wyjechał do Chicago w Stanach Zjednoczonych. Tam występował w polonijnym radiu i telewizji. W trakcie swojej kariery zagrał około dwudziestu ról w polskich filmach i serialach. Ostatnio można go było dość często oglądać w telewizji - pojawiał się w serialach takich, jak "Plebania", "Buła i spóła", "Graczykowie". W "Komediantce", "C.K. Dezerterach", "Życiu Kamila Kuranta" zagrał epizody.

W 1991 roku wydał książkę "Mniemanologia stosowana: krótki kurs z wypisami". Stanisławski jest autorem tekstów znanych piosenek, m.in. przebojów "Czterdzieści lat minęło", "Cała sala śpiewa z nami", "Orkiestry dęte".

16 kwietnia tego roku z okazji 40-lecia istnienia tego kabaretu został odznaczony medalem Gloria Artis.

Jego córka - Katarzyna Stanisławska również zajęła się aktorstwem.

d45ur8b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45ur8b
d45ur8b