Trwa ładowanie...
d2zvg7o

Jane Krakowski

Najnowsze informacje
4.2
(30 głosów)
Oceń:
d2zvg7o

Amerykańska aktorka polskiego pochodzenia. Jest najbardziej znana dzięki roli Elaine Vassal w amerykańskim serialu "Ally McBeal".

Jane Krakowski (właściwie Krajkowska) urodziła się 11 października 1968 roku w Parisppany w New Jersey w USA. Artystka naprawkę nazywa się Jane Krajkowski, jednak w momencie, kiedy rozpoczęła karierę filmową, postanowiła usunąć z nazwiska głoskę „j”. Powód? Wszyscy dookoła mieli kłopot z jej poprawną wymową.

Za swoją rolę drugoplanową w serialu "Ally McBeal" aktorka otrzymała nominację do nagrody Złotego Globu. Widzowie mogli oglądać Krakowski w uznanym przez krytykę filmie fabularnym "Go". Jej filmografia to również: "Dance With Me", "Mrs. Winterbourne", "Stepping Out", "Fatalne zauroczenie" i "National Lampoon's Vacation".

Jane Krakowski jest również uznaną aktorką sceniczną. Za rolę w przedstawieniu "Grand Hotel" nominowana była do nagród Tony oraz Drama Desk. Wystąpiła również w takich inscenizacjach broadwayowskich jak: "Once Upon A Mattress","Company", "Tartuffe" oraz "Starlight Express". W Los Angeles na deskach Mark Taper Forum zagrała w "Henceforward", przedstawieniu które przyniosło jej nagrody Los Angeles Critics i Drama-Logue. Wystąpiła również w New York City Center w "Encores!" i "One Touch of Venus" przygotowanym przez Willamstown Theatre Festival.

Aktorka ma na swoim koncie również takie tytuły telewizyjne jak: "The High Life" (HBO), "Men and Women II", "Alex Haley's Queen", "When We Were Young" oraz "Great Performances Rodgers and Hart". Za pracę przy "Search For Tomorrow" nominowana była dwukrotnie do nagrody Emmy.

W wielu przedstawieniach broadwayowskich Jane Krakowski wykorzystuje swoje zdolności wokalne. Swojego głosu aktorka użyczyła również przy nagraniach płyt Verese Sarabanda - "Lost in Boston IV", "The Burt Bacharach Album", "Sondheim at the Movies" oraz "The Paul Simon Album".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zvg7o
d2zvg7o
d2zvg7o