Trwa ładowanie...
d3vuhmk

Janet Jackson

Najnowsze informacje
4.0
(116 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Gary, Indiana, USA

Filmografia:
Dyskografia:

- Janet Jackson (1982);
- Dream Street (1984);
- Control (1986);
- Janet Jackson’s Rhythm Nation 1814 (1989);
- Janet. (1993);
- The Velvet Rope (1997);
- All for You (2001);
- Damita Jo (2004);
- 20 Y.O. (2006);
- Discipline (2008);
- Unbreakable (2015).

d3vuhmk

Janet Jackson to amerykańska wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, tancerka i aktorka, która urodziła się 16 maja 1966 roku w Gary.

Janet Jackson – życiorys

Janet Jackson jest najmłodszym członkiem rodziny Jacksonów zajmującym się branżą muzyczną. Dorastała w Encino (Los Angeles). Jej rodzicami są Katherine Esther i Joseph Walter Jackson. Rodzina Jacksonów należała do niezamożnej klasy średniej, byli pobożnymi Świadkami Jehowy, chociaż Janet Jackson później zrezygnowała ze zinstytucjonalizowanej religii.

W młodym wieku jej bracia zaczęli występować jako The Jackson 5 w okolicach Chicago-Gary. Janet Jackson początkowo chciała zostać dżokejem koni wyścigowych.

W 1984 roku Janet Jackson poślubiła Jamesa DeBarge'a, jednak małżeństwo rozstało się w połowie 1985 roku. W 1989 roku potajemnie zawarła związek małżeński z kompozytorem René Elizondo. Para rozwiodła się w 2000 roku.

Dwa lata później piosenkarka związała się z producentem muzycznym Jermaine Dupri. Janet Jackson po raz trzeci wyszła za mąż za Wissama al Mana w 2012 roku. 3 stycznia 2017 na świat przyszedł syn Janet Jackson - Eissa Al Mana. W kwietniu 2017 roku rozstała się ze swoim trzecim mężem (5 lat po ślubie).

Janet Jackson – kariera zawodowa

Kariera muzyczna Janet Jackson rozpoczęła się, kiedy Janet miała 7 lat i zaczęła występować razem z rodziną w zespole The Jackson 5. Później można było ją podziwiać w serialu telewizyjnym The Jacksons. W 1982 roku wytwórnia A&M podpisała kontrakt z Janet i wydała jej pierwszy samodzielny album „Janet Jackson”.

W 1984 roku ukazał się kolejny - „Dream Street”. Następnym krokiem w jej karierze muzycznej, jak się później okazało trafionym, okazała się współpraca z producentami muzycznymi Jimmym Jamem and Terrym Lewisem. Muzyka, jaką wówczas tworzyła Janet Jackson była nowością na rynku muzyki popularnej. Można była w niej odnaleźć elementy bluesa, rapu i przemysłowych bitów.

Trzeci album Janet Jackson „Control” okazał się hitem. We wrześniu 1989 roku powstał czwarty album Janet Jackson „Rhythm Nation”, który zapoczątkował jej pierwszą trasę koncertową zatytułowaną „Rhythm Nation World Tour”.

Albumy Janet Jackson charakteryzowały się innowacyjną choreografią i teledyskami oraz świadomymi społecznie tekstami, co zagwarantowało piosenkarce wysoką pozycję na rynku muzycznym. Dzięki podpisanemu w 1991 roku milionowemu kontraktowi z wytwórnią Virgin Records Janet Jackson stała się jednym z najlepiej zarabiających artystów muzycznych.

Debiutem filmowym Janet Jackson była główna rola w filmie Poetic Justice - film o miłości. Wykorzystano w nim balladę „Again”. Janet Jackson razem ze swoim bratem, Michaelem Jacksonem, pracowała nad singlem „Scream", który został uznany za najdroższy teledysk.

Wydany w 1997 roku album The Velvet Rope okazał się kolejnym sukcesem Janet Jackson. Znalazła się w czołówce artystek odnoszących największe sukcesy w latach 90. W 2001 roku Janet Jackson pojawiła się w kolejnym filmie Gruby i chudszy 2: Rodzina Klumpów, w którym wykorzystano singiel „Doesn’t Really Matter”. Kolejno, w latach 2004 i 2006, ukazywały się albumy „Damita Jo” i „20 YO”, na którym znalazł się singiel „Call on Me” wykonany w duecie z raperem Nelly.

W 2007 roku Janet Jackson wcieliła się w postać psychoterapeutki Patricii w filmie Why Did I Get Married?. Dziesiąty album Janet Jackson Discipline (2008) został wydany przez wytwórnię The Island Def Jam Music Group. 2010 rok to udział w filmie For Colored Girls oraz w kolejnej części Why Did I Get Married Too?. Artystka ogłosiła w maju 2015 roku rozpoczęcie pracy nad nową płytą. Pierwszą piosenką do niej była "No sleep" zaśpiewana w duecie z J. Cole. Płyta "Unbreakable" Janet Jackson została wydana 2 października tego samego roku.

Janet Jackson - nagrody i wyróżnienia

Czwarty album Janet Jackson zdobył status sześciokrotnej platyny w Stanach Zjednoczonych, natomiast teledysk „Rhythm Nation” otrzymał nagrodę Grammy w kategorii Best Long Form Music Video w 1989 roku. Utwór „That’s The Way Love Goes” z albumu „Janet” (1993) został laureatem nagrody Grammy w kategorii Best R & B Song. Ballada „Again” napisana do filmu Poetic Justice - film o miłości otrzymała Złoty Glob oraz była nominowana do Oscara w kategorii Najlepsza piosenka.

Singiel „Scream”, który stworzyła wraz z bratem Michaelem został uhonorowany Nagrodą Grammy w kategorii Best Short Form Music Video. Podobne wyróżnienie otrzymał w 1997 roku „Got 'Til It’s Gone” - pierwszy singiel albumu "The Velvet Rope". Pierwsza kompilacja piosenkarki „Design Of A Decade 1986/1996” pokryła się platyną. Na swoim koncie Janet Jackson ma także nagrodę „mtvICON” oraz Grammy w kategorii Best Dance Recording.

Billboard Magazine umieścił ją w pierwszej dziesiątce artystów, którzy najlepiej sprzedają się w historii muzyki współczesnej. Sprzedała bowiem ponad 100 milionów albumów. Tymczasem Recording Industry Association of America (RIAA) podkreśla, że Janet Jackson może poszczycić się 26 milionami certyfikowanych albumów, co czyni ją jedną z najlepiej zarabiających artystek w USA.

Janet Jackson otrzymała także Czarną Szpulę (Black Reel) za udział w filmie „For Colored Girls”. W 1990 roku Janet Jackson otrzymała gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd w kategorii Nagranie muzyczne.

Janet Jackson – ciekawostki

Janet Jackson część swoich wpływów przekazała na Amerykańską Fundację AIDS Research. W czerwcu 2005 roku organizacja Human Rights Campaign i AIDS Project Los Angeles przyznała jej humanitarna nagrodę za pracę i zaangażowanie w zbieranie środków na cele charytatywne.

Styl muzyczny oraz choreografie Janet Jackson stanowiły inspiracje i wzór dla współczesnych artystów zajmujących się muzyką Pop i R&B.

Rodzeństwem Janet Jackson są: Rebbie Jackson, Jackie Jackson, Tito Jackson, Jermaine Jackson, La Toya Jackson, Marlon Jackson, Randy Jackson i Michael Jackson.

W Japonii Janet Jackson pojawiła się w reklamie telewizyjnej dla Pepsi-Coli wraz z Rickym Martinem w 1999 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vuhmk
d3vuhmk
d3vuhmk