Trwa ładowanie...
dwhu570

January Jones

Najnowsze informacje
3.8
(13 głosów)
Oceń:
dwhu570

Aktorka amerykańska, znana głównie jako Betty Draper z serialu „Mad Men” i Cadence Flaherty z sequela słynnej komedii „American Pie: Wesele”. Oryginalne imię zawdzięcza bohaterce powieści Jacqueline Susann i nazwie miesiąca, w którym przyszła na świat.

Urodziła się 5 stycznia 1978 roku w Sioux Falls w Południowej Dakocie. Zanim wyjechała do Nowego Jorku i rozpoczęła karierę modelki, jako licealistka spędzała wolny czas na pracy w lokalu Dairy Queen. W świat mody wkroczyła w wieku lat osiemnastu, tuż po samodzielnej przeprowadzce do Nowego Jorku. Karierę na ekranie rozpoczęła mniej więcej trzy lata później.

Debiutowała w 1999 roku, i to zarówno na małym (film TV „Sorority”), jak i dużym ekranie (gwiazdorsko obsadzony dramat „Wściekłość” Jamesa D. Sterna). Dwa lata później nadeszły pierwsze, nieco większe role w thrillerze „Dom Glassów” z Leelee Sobieski, Diane Lane i Stellansem Skarsgårdem i w komedii kryminalnej „Włamanie na śniadanie” Barry’ego Levinsona z Brucem Willisem, Billym Bobem Thorntonem i Cate Blanchett, jednak prawdziwy przełom w karierze 'styczniowej piękności' nastąpił dopiero w 2003 roku. W międzyczasie zadebiutowała w pierwszoplanowej roli w horrorze „Tabu” i dołączyła do znamienitej obsady komedii „Full Frontal. Wszystko na wierzchu” Stevena Soderbergha.

Przełom w karierze aktorki nastąpił wraz z drugoplanową rolą w sequelu słynnej komedii „American Pie: Wesele” (2003). W tym samym roku wystąpiła obok Jacka Nicholsona i Adama Sandlera w równie głośnej komedii „Dwóch gniewnych ludzi” i pojawiła się w epizodzie w gwiazdorsko obsadzonej, świątecznej produkcji „To właśnie miłość”.

Rok 2004 to rola Eve w głośnym sequelu „Dirty Dancing 2”oraz chwalona przez krytyków, pierwszoplanowa kreacja w dramacie TV „Obietnica miłości”, a 2005 – występ w westernowym filmie przygodowym „Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady” w reżyserii i z udziałem Tommy’ego Lee Jonesa (Bronze Wrangler dla całego zespołu).

Wzięła jeszcze udział w dramacie sportowym „Męski sport” z Matthew McConaugheyem i Matthew Foxem (2006), zanim związała się na dłużej z serialem „Mad Men”, który powiększył jej grono fanów i zapewnił dobre opinie krytyków (2007-2009). Rola Betty Draper – mieszkającej na przedmieściach gospodyni domowej i matki, kreowana u boku Jona Hamma, przyniosła jej cenną nominację do Złotego Globu, jak również zespołową statuetkę Screen Actors Guild Award.

Ostatnio wzięła udział w brytyjskiej komedii muzycznej „Radio na fali” Richarda Curtisa, z Philipem Seymourem Hoffmanem w roli głównej (2009).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwhu570
dwhu570
dwhu570