Trwa ładowanie...
d38m42y

Janusz Józefowicz

Najnowsze informacje
3.2
(370 głosów)
Oceń:
d38m42y

Aktor, choreograf, scenarzysta, tancerz i reżyser. Twórca legendarnego musicalu "Metro".

Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Tańca uczył się w Szkole Wokalno -Tanecznej w Koszęcinie i w Pradze, pod kierunkiem wybitnego profesora, Franka Towena.

Jego spektakl dyplomowy PWST/1984 r. w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego pt. "Złe zachowanie" był wydarzeniem artystycznym roku. Grano go w warszawskim teatrze "Ateneum", a od roku 1987 w teatrze "Rampa", którego Józefowicz został głównym choreografem.

Przedstawienie prezentowano prawie w całej Europie i zdobyło szereg liczących się nagród.

W lipcu 1990 r., od rządu amerykańskiego otrzymał stypendium na 6 - tygodniowy staż dla choreografów z całego świata. Tam pracował z grupą amerykańskich tancerzy nad etiudą własnego pomysłu.

Przez rok prowadził również zajęcia choreograficzne w Berlinie Zachodnim - wykładał na berlińskiej Kunst - Forum. Przez dwa lata organizował tzw. "Mode-Theater". Były to imprezy w kilku miastach niemieckich, w których uczestniczyli awangardowi plastycy. Angażował do tego również polskich tancerzy i aktorów.

Od dłuższego czasu nosił się z zamiarem przygotowania polskiego musicalu o ludziach jego pokolenia. Temat taki znalazł w sztuce autorstwa Agaty i Maryny Miklaszewskich pt. "METRO". Skomponowanie muzyki powierzył Januszowi Stokłosie. Przez rok szukał wykonawców, przesłuchania odbywały się w całej Polsce i sąsiednich państwach. Marzenie Józefowicza zaczęło się realizować - powoli tworzyła się grupa ludzi kształcona przez specjalistów od dykcji, emisji głosu, akrobatyki, tańca klasycznego i nowoczesnego oraz gry aktorskiej.

Józefowicz mógł wreszcie ich tańcem i śpiewem przesłać widzom uczucia i emocje człowieka, znajdujące najlepszą interpretację w ruchu, w tym co ujawnia naszą naturę, ukrytą za barierą słów.

Prapremiera musicalu "METRO" odbyła się w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, 30 stycznia 1991 roku. Przedstawienie to było pierwszą, w historii polskiego powojennego teatru, prywatną produkcją. Producentem - Wikor Kubiak.

16 kwietnia 1992 roku w "Minskoff Theatre" na Broadwayu odbyła się amerykańska premiera "METRA" gdzie przy pełnej widowni na 1600 miejsc zagrano 38 przedstawień i po każdym przedstawieniu były owacje na stojąco. Za muzykę i libretto musical "Metro" zostało nominowane do broaway'owskiej Tony Award w kategorii: najlepsza partytura teatralna w sezonie 1991/1992 .

Musical "Metro" stał się pierwszym w Polsce - i jak dotąd jedynym - "kultowym" spektaklem muzycznym. 30 maja 1998 r. KOMPANIA MUZYCZNA POMATON EMI wręczyła twórcom i zespołowi musicalu METRO podwójną płytę platynową. 21 listopada 1999 r. odbyło się 1000. przedstawienie. Dziesięć lat na scenie, ponad tysiąc sto przedstawień, milion dwieście tysięcy widzów, kilkadziesiąt fan clubów. - to dotychczasowa miara powodzenia musicalu.

Od listopada 1992 r. Janusz Józefowicz zostaje dyrektorem artystycznym - zapomnianej od lat sceny - teatru BUFFO. Przedstawienia, które zrobił dla Studio Buffo , bez państwowych dotacji, cieszyły się i cieszą ogromnym powodzeniem.

Dzisiaj, z perspektywy dziesięciu lat, można powiedzieć, że robiąc ten rodzaj teatru, w tym miejscu na świecie, pozostając jednocześnie pod urokiem mistrzów tego gatunku - twórców amerykańskich i brytyjskich - zbudował na najwyższym poziomie, polski teatr muzyczny, oparty o polski repertuar. Dzięki trafnemu doborowi repertuaru przyciągnął do siebie nie tylko młodzież, ale i starsze pokolenia. Przez 10 sezonów, w samej siedzibie Studio Buffo zagrano ponad 2230 spektakli i ok. 800 przedstawień na stadionach, w amfiteatrach i wynajętych scenach w kraju i za granicą.

Janusz Józefowicz wykształcił od podstaw zespół musicalu, bez którego trudno dzisiaj wyobrazić sobie naszą scenę teatralną czy estradę: Katarzyna Groniec, Anna Frankowska, Barbara Melzer, Edyta Górniak, Robert Janowski, Michał Milowicz, Dariusz Kordek i inni.

W sezonie 1999/2000 był pedagogiem w warszawskiej Akademii Teatralnej. W Studio Buffo stworzył STUDIO ARTYSTYCZNE "METRO" gdzie dzieci i młodzież mają możliwości uczenia się tańca klasycznego, współczesnego, wokalu, stepu, akrobatyki.

Twórca programu TVP1, "Przebojowa noc", którego jest prowadzącym.

Żródło :Oficjalna strona Janusza Józefowicza (www.jozefowicz.prv.pl)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38m42y
d38m42y
d38m42y