Trwa ładowanie...
d3a4nrs

Jared Harris

Najnowsze informacje
3.3
(4 głosy)
Oceń:
d3a4nrs

Angielski aktor, jeden z trzech synów irlandzkiego aktora Richarda Harrisa i walijskiej aktorki Elizabeth Rees-Williams. Wykonawca charyzmatyczny zarówno na ekranie, jak i prywatnie. Jest jednym z najbardziej uznanych aktorów swojego pokolenia.

Jared Harris urodził się 24 sierpnia 1961 roku w Londynie.Ukończył studia dramatyczne i literaturoznawcze na Duke University. Potem wstąpił do Królewskiego Towarzystwa Szekspirowskiego. Pracował dla kilku sławnych nowojorskich teatrów, m.in. przy Festiwalu Szekspirowskim, dla New Group, New Jersey Shakespeare Company, Vineyard Theater i Manhattan Theater Club.

Harris po raz pierwszy pojawił się na ekranie w debiucie reżyserskim swojego starszego brata Damiana pt. The Rachel Papers w 1989 r. Harris był rozpoznawalny, nie szczędzono mu pochwał za kreacje postaci, m.in. Henryka VIII w improwizowanej produkcji Kochanice króla dla telewizji BBC2.

W serwisie Salon.com napisano, że Harris "wywołuje dreszcz serca" w odniesieniu do jego kreacji Johna Lennona obok Adiana Quinna w roli Paula McCartneya w filmie Michaela Lindsay-Hogga Two of Us, zaś Anita Gates z The New York Times, oceniając jego rolę w obrazie B. Monkey Michaela Radforda u boku Asii Argento, powiedziała, że Jared Harris staje się jednym z najbardziej fascynujących współczesnych aktorów.* Występował również obok Kierana Culkina, Claire Danes i Jeffa Goldbluma w filmie Ucieczka od życia*, napisanym i reżyserowanym przez Burra Steersa.

Inne produkcje z jego udziałem to: Sylvia z Gwyneth Paltrow,* Resident Evil: Apokalipsa i Brzuchomówca, w którym partnerował zdobywcy Oscara Adrienowi Brody’emu i Milli Jovovich.* Uznanie zdobył, odtwarzając znakomitą rolę wpływowego amerykańskiego artysty popkultury Andy’ego Warhola w gorąco przyjętym filmie Zastrzeliłem Andy’ego Warhola (na rejestrowanym na taśmie wideo przesłuchaniu do tej roli Harris, w prawdziwym stylu Warhola, wyposażony w kamerę sam rozpoczął nagrywanie kierownika obsady).

Harris zdobył reputację aktora wcielającego się w postaci nietuzinkowe, takie jak upośledzony umysłowo sprzątacz w filmie Wayne’a Wanga i Paula Austera Dym i Brooklyn Boogie, agresywny myśliwy w Truposzu Jima Jarmuscha, popijający, nieudolny brat Toma Cruise’a w filmie Za horyzontem i niechlujny rosyjski taksówkarz w obrazie Todda Solondza Happiness, za którą obsada otrzymała nagrodę zespołową National Board of Review Acting Ensemble Award w 1999 r. Wystąpił również w fascynującym obrazie Sunday, któremu przyznano nagrodę jury za najlepszy film i najlepszy scenariusz na Sundance Film Festival w 1997 r.

W 2006 roku występował w filmie Kobieta w błękitnej wodzie M. Nighta Shyamalana i krytycznie ocenionym miniserialu BBC To Ends of The Earth. W 2008 roku zagrał w pierwszym sezonie serialu J.J. Abramsa pt. „Fringe” oraz w filmie „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”. Rok 2010 to role w filmach „Środki nadzwyczajne” i „Oddział”. W 2011 roku zagrał czarny charakter w filmie „Sherlock Holmes: Gra cieni”.

W 2005 roku żoną Jareda Harrisa została Emilia Fox, córka Edwarda Foxa i Joanny David. Harris zażądał od niej rozwodu w styczniu 2009. Ostatecznie para przestała być małżeństwem w czerwcu 2010 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a4nrs
d3a4nrs
d3a4nrs