WP

Jared Leto - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Amerykański aktor, model, wokalista i gitarzysta zespołu 30 Seconds to Mars. Najbardziej znaną i cenioną kreacją aktorską w jego wykonaniu jest postać Harry'ego Goldfarba z filmu „Requiem dla snu”.

Jared Joseph Leto urodził się 26 grudnia 1971 roku w Bossier City w Luizjanie, w Stanach Zjednoczonych. Gdy był dzieckiem, on i jego starszy brat Shannon wychowywani byli przez samotną matkę. Ich rodzice się rozwiedli, a następnie ojciec ponownie się ożenił. Kilka lat później zmarł. Z drugiego małżeństwa ojca, Jared ma dwóch młodszych braci przyrodnich.

Leto początkowo chciał zostać malarzem. W związku z tym podjął studia na University of the Arts w Filadelfii. Długo tam jednak nie pobył, a następnie przeniósł się do School of Visual Arts w Nowym Jorku. W szkole tej uczył się tworzenia filmów. Jeszcze w trakcie studiów nakręcił swój pierwszy film, „Crying Joy”, w którym sam wystąpił oraz napisał scenariusz.

W 1992 roku przeprowadził się do Los Angeles, gdzie miał nadzieję zaistnieć jako aktor.* Karierę rozpoczynał, występując w popularnym w Stanach Zjednoczonych serialu "My So-Called Life".* Zwrócił na siebie uwagę, grając role drugoplanowe w znanych filmach ostatnich lat, jak American Psycho, Podziemny krąg czy Przerwana lekcja muzyki. Poza tym zagrał np. w filmach: „Cienka czerwona linia”, "Skrawki życia", "Urban Legend", "Basil", "Prefontaine", "A Leonard Cohen Afterworld", "Sunset Strip", oraz "Black and White".

Najbardziej znaną i cenioną kreacją aktorską w jego wykonaniu jest postać Harry'ego Goldfarba z filmu „Requiem dla snu”. W wywiadach aktor przyznał się do tego, że, aby wcielić się w postać uzależnionego od heroiny młodzieńca schudł blisko 14 kilogramów, głodził się i na ponad 2 miesiące odmówił sobie przyjemności sypiania ze swoja dziewczyną: Cameron Diaz.

WP

W latach 1996 i 1997 amerykański magazyn "People", dwa razy z rzędu,* zaliczył go do 50 najpiękniejszych ludzi świata.*

W 2004 roku zagrał wiernego przyjaciel króla Macedonii w filmie „Aleksander” z Colinem Farrellem. Był Vitalym Orlovem w filmie „Pan życia i śmierci” (2005), Raymondem Martinezem Fernandez w „Samotnych sercach” (2006). Zagrał także w filmie „Rozdział 27”, którego był również producentem, i w którym zagrał główną rolę Marka Davida Chapmana. W 2009 roku zagrał tytułową rolę w obrazie „Mr. Nobody”.

Leto nie tylko zajmuje się aktorstwem, ale także i muzyką. Jest wokalistą i gitarzystą w zespole 30 Seconds to Mars, w którym jego brat Shannon gra na perkusji. W 2002 roku grupa wydała debiutancką płytę o tej samej nazwie co ich zespół. W 2005 roku wydali drugą płytę, A Beautiful Lie. W marcu 2006 roku rozpoczęli pierwszą trasę koncertową. Trzecia płyta zespołu 30 Seconds to Mars, This is War ukazała się w grudniu 2009 roku.

W 2010 roku 30 Seconds to Mars zdobyło statuetkę na MTV EMA za najlepszy zespół rockowy oraz nagrodę MTV VMA za najlepszy teledysk "Kings and Queens". W 2010 roku teledysk "Hurricane" stacja MTV ogłosiła „najbardziej zaskakującym i niezapomnianym teledyskiem”.

Prywatnie Jared Leto był zaręczony w latach 2000-2002 ze znaną aktorka, Cameron Diaz. Jego hobby to malarstwo, narciarstwo, snowboard oraz wspinaczka.

WP
Data urodzenia

26.12.1971

Miejsce urodzenia

Bossier City, Luizjana, USA

Filmografia

Podziemny krąg (Angel Face)

Cienka czerwona linia (porucznik Whyte)

Motocykle 3D: Jazda na krawędzi

American Psycho (Paul Allen)

Switchback (Lane Dixon)

Last of the High Kings, The (Frankie Griffin)

Urban Legend (Paul)

Przerwana lekcja muzyki (Tobias Jacobs)

Skrawki życia (Beck)

Requiem dla snu (Harry Goldfarb)

Azyl / Panic Room (2002) (Junior)

Highway (Jack Hayes)

Blade Runner 2049

Legion samobójców (The Joker)

Rozdział 27 (Mark Chapman)

Witaj w klubie (Rayon)

Samotne serca (Raymond Martinez Fernandez)

Pan życia i śmierci (Vitaly Orlov)

Aleksander (Hefestion)

My So-Called Life (Jordan)

Prefontaine (Steve Prefontaine)

Sunset Strip (Glen Walker)

Mr. Nobody (Nemo Nobody/Nemo Nobody w wielu 118)

Black and White (Casey)

Basil (Basil)

Cool and the Crazy (Michael)

Outsider (Nick)

WP
WP