Trwa ładowanie...
djz325h

Jason Lee

Najnowsze informacje
4.3
(30 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Orange, Kalifornia, USA

Filmografia:
djz325h

Amerykański aktor, znany ze stałej współpracy z reżyserem Kevinem Smithem (m.in. „Clerks – Sprzedawcy 2”) i z tytułowej roli w serialu komediowym „Mam na imię Earl”.

Urodził się 25 kwietnia 1970 roku w miejscowości Orange, w południowej Kalifornii. Jego droga do show-biznesu związana była ze skateboardową pasją – jazdę na deskorolce zaczął uprawiać jako 13-latek i stosunkowo szybko doszedł do perfekcji w tej dziedzinie.Należał do stowarzyszenia młodych deskorolkowców, którzy zasłynęli jako grupa, która spopularyzowała słynny trick, zwany ‘360 flip’, sam mógł poszczycić się faktem bycia jednym z pierwszych skateboardzistów sponsorowanych przez firmę Airwalk – czołowego producenta butów dla amatorów deski.

* To właśnie dzięki deskorolkowym umiejętnościom na początku lat 90-tych trafił na plan kilku teledysków – m.in. reżyserowanego przez Spike’a Jonze’a klipu do utworu „100%” zespołu Sonic Youth. Zaledwie rok później zaliczył swój filmowy debiut, pojawiając się w epizodzie nastolatka kupującego narkotyki w niezależnym dramacie „Mi vida loca” (1993).*

Jego kariera nabrała rozpędu, dzięki współpracy ze znanym twórcą specyficznych, autorskich komedii – Kevinem Smithem. Panowie spotkali się po raz pierwszy na planie „Szczurów z supermarketu” (1995), gdzie Lee wcielił się w rolę uzależnionego od gier video Brodiego. Kolejna rola, jednego z twórców kultowego komiksu w filmie „W pogoni za Amy” Smitha (1997), przyniosła aktorowi prestiżową statuetkę Independent Spirit Award w kategorii Najlepsza Rola Drugoplanowa. Lee brał udział również w kolejnych, filmowych projektach Smitha, takich jak: „Dogma” (1999), „Jay i Cichy Bob kontratakują” (2001), „Dziewczyna z Jersey” (2004), sequel legendarnych „Sprzedawców” (2006), czy komedia kryminalna „Cop Out” z Brucem Willisem (2010).

W międzyczasie Lee pojawił się w szeregu innych produkcji. Był gwiazdą komedii romantycznych: „Narzeczona dla dwóch” z Davidem Schwimmerem (1998), „Wielki podryw” z Jennifer Love Hewitt i Sigourney Weaver (2001) i „Męska rzecz” (2003). Komediowy talent realizował również na planie takich filmów, jak: „Amerykanin kucharzem” (1998), „Wielkie kłopoty” (2002), „Kasa albo życie” (2002), „Śmiertelnie seksowna” (2005), czy słynna, familijna produkcja „Alvin i wiewiórki” (2007), zaś przede wszystkim – jako tytułowa gwiazda serialu „Mam na imię Earl” (2005-2009). Świetna kreacja wąsatego bohatera przyniosła mu garść prestiżowych nominacji: do Złotych Globów, Satellite Awards, Screen Actors Guild Awards, Blimp Awards, Teen Choice Award i Televison Critics Association Award.

Mimo przewagi komedii, filmografia Jasona Lee nie ogranicza się wyłącznie do nich. Aktor z powodzeniem radzi sobie również w innych gatunkach: kinie akcji(„Wróg publiczny” Tony’ego Scotta 1998), thrillerze („Vanilla Sky” Camerona Crowe’a 2001, „Columbus Circle” 2010), horrorze („Łowca snów” Lawrence’a Kasdana 2003), dramacie („Ballada o Jacku i Rose” 2005), a nawet w filmie muzycznym („U progu sławy” Crowe’a 2000).

Ma na swoim koncie udane role dubbingowe („Iniemamocni”, „Straszny dom”, „Ultrapies”), działalność producencką (m.in. serial „Mam na imię Earl”) i drobne próby scenariopisarsko-reżyserskie (m.in. zrealizowany wspólnie ze Smithem film TV „Hiatus” 1996, czy krótkometrażówka „Untitled Jason Lee Short” 2006).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djz325h
djz325h
djz325h