Trwa ładowanie...
d4n3sc8

Jason Statham

Najnowsze informacje
4.8
(1233 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Shirebrook, Derbyshire, Anglia, Wielka Brytania

Filmografia:
d4n3sc8

Słynący z postawnej, umięśnionej sylwetki aktor amerykański i brytyjski, gwiazdor filmów Guya Ritchie i trzech części znanej produkcji akcji „Transporter”. Uważany jest za jednego z najbardziej pociągających aktorów brytyjskich.

Urodził się 12 września 1972 roku w Londynie. Zanim związał się z show- biznesem jako aktor, był zawodowym pływakiem i nurkiem – reprezentował Wielką Brytanię na olimpiadach w Barcelonie i Seulu oraz podczas mistrzostw świata w nurkowaniu.

Odpowiednia aparycja oraz osiągnięcia sportowe pozwoliły mu na jednoczesne uprawianie zawodu modela. To właśnie dzięki występowi w reklamie French Connection został zauważony przez brytyjskiego reżysera Guya Ritchie, który zaproponował mu rolę w swojej komedii kryminalnej „Porachunki” (1998).

W późniejszym czasie współpracował jeszcze z Ritchiem na planie komedii „Przekręt” (2000) z udziałem Brada Pitta i Benicio Del Toro oraz kryminału „Revolver” (2005), każdorazowo odtwarzając czołowe role.

Zagrał w komedii „Za wszelką cenę” (2000) z udziałem amerykańskiego hip-hopowca Ja Rule’a, był gwiazdą sportowej komedii „Mecz ostatniej szansy” (2001), wyprodukowanej przez wytwórnię Guya Ritchie i Matthew Vaighna, wystąpił w drugoplanowej kreacji w horrorze sci-fi „Duchy Marsa” (2001) Johna Carpentera oraz pojawił się u boku Jeta Li w produkcji akcji sci-fi „Tylko jeden”(2001), zanim nadeszła przełomowa propozycja gry w głośnym filmie akcji „Transporter” (2002), wyprodukowanym i powstałym w oparciu o scenariusz Luka Bessona. Do roli Franka Martina wracał dwukrotnie w sequelach „Transporter 2” (2005) i „Transporter 3” (2009).

Inne słynne kreacje stworzył u boku Charlize Theron, Donalda Sutherlanda i Marka Wahlberga w filmie sensacyjnym „Włoska robota” (2003), gdzie wcielił się w postać Handsome Roba oraz u boku Kim Basinger w sensacyjnym filmie „Komórka” (2004).

Później zagrał jeszcze w sensacyjnym „Zakładniku” (2004) Michaela Manna z Tomem Cruisem i Jamiem Foxxem w rolach głównych, był gwiazdą kryminalnej „Teorii chaosu” (2005), romantycznego dramatu „London” (2005) z Jessiką Biel i filmu akcji „Adrenalina” (2006) z Amy Smart.

W 2006 roku wystąpił jako Soccer Coach w głośnej komedii kryminalnej „Różowa Pantera”, a w 2007 ponownie spotkał się z Jetem Li na planie „Zabójcy”.

Ostatnio zagrał w sensacyjnym kryminale „Angielska robota” (2008) oraz powrócił do roli Przystojnego Roba w filmie „The Brazilian Job” (2009).

Wysoka sprawność fizyczna pozwala mu na samodzielne wykonywanie ryzykownych scen, które z reguły większość aktorów powierza kaskaderom. Przykładowo, na planie filmu „Transporter” nie używał dublerów w ogóle. Sam brał udział w scenach pościgów, strzelanin, nurkowania, a także w scenach walki.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n3sc8
d4n3sc8
d4n3sc8