Jeff Daniels

Jest jednym z tych aktorów, których po prostu „się zna” – jeśli nie z nazwiska, to na pewno z twarzy. Nie jest osobą charakterystyczną, wręcz przeciwnie – ma urodę przeciętniaka, amerykańskiego everymana. Ta swojskość właśnie sprawiła, że zawsze był aktorem chętnie zatrudnianym, chętnie oglądanym, lubianym i bardzo popularnym. Poza planem filmowym, jego pasją i głównym zajęciem jest muzykowanie.

Obraz

Urodził się 19 lutego 1955 roku w Athens w stanie Georgia, dorastał w Chelsea w stanie Michigan. Początkowo chciał zostać nauczycielem i z takim zamiarem wstąpił do college’u. Jednocześnie jednak interesował się teatrem. Jako niespełna 20-letni chłopak dostał angaż w sztuce „Summer and Smoke” w reżyserii Marshalla W. Masona, porzucił studia i podążył wraz z Masonem do Nowego Jorku, wiążąc się z trupą Circle Repertory Company. W 1976 roku zadebiutował na deskach teatru, rozpoczynając tym samym owocną karierę, początkowo sceniczną. W 1980 roku występował już na Broadwayu, a w 1982 – został laureatem prestiżowej nagrody OBIE, za monodram „Johnny Got His Gun”.

** Zadebiutował u Miloša Formana w mniej znanym filmie „Ragtime” (1981), szerszej publiczności objawiając się 2 lata później za sprawą roli w głośnym filmie „Czułe słówka” (1983) z Shirley MacLaine. W 1986 roku otrzymał pierwszą nominację do Złotego Globu za występ u Woody’ego Allena w „Purpurowej róży z Kairu” (1985), kolejną zgarniając rok później za rolę u boku Melanie Griffith w komedii kryminalnej Jonathana Demme’a „Dzika namiętność” (1986). W tym samym czasie zagrał u Mike’a Nicholsa w „Zgadze” z Meryl Streep i Jackiem Nicholsonem (1986) oraz ponownie spotkał się z Woodym Allenem na planie komedii „Złote czasy radia” (1987).**

Rok 1988 to możliwość współpracy z Robertem Altmanem na planie filmu TV „Bunt na okręcie”, 1990 – udział w horrorze „Arachnofobia” (nagroda Saturna), 1991 – występ u boku Demi Moore w komedii romantycznej „Żona rzeźnika”, a 1992 – wyróżniony nagrodą Fantasporto występ w filmie sci-fi „Timescape”.

** Później zasłynął jako odtwórca jednej z głównych ról w wojennym dramacie „Gettysburg” i partner Jima Carreya w komedii „Głupi i głupszy” (1994, nominacja do MTV Movie Award dla Najlepszego Duetu).**

Wziął udział w głośnym filmie sensacyjnym „Speed: Niebezpieczna prędkość” (1994), zagrał u boku Glenn Close w pamiętnej adaptacji „101 dalmatyńczyków” (1996) i wystąpił w komedii fantasy „Miasteczko Pleasantville” Gary’ego Rossa (1998, nominacja do Golden Satellite Award), zanim zadebiutował jako reżyser komedii „Escanaba in da Moonlight” (2001) i „Super Sucker” (2002, nagroda publiczności na U.S. Comedy Arts Festival), w których również sam wystąpił. W 2002 roku zagrał u Clinta Eastwooda w kryminalnym filmie sensacyjnym „Krwawa profesja” oraz dołączył do gwiazdorskiej obsady głośnego filmu „Godziny” Stephena Daldry’ego, z Meryl Streep, Julianne Moore i Nicole Kidman.

Pojawił się wraz z Robertem Duvallem w „Generałach” (2003), rok później zagrał w komediach: „Dziewczyna na pożegnanie” i „Wymyśleni bohaterowie” z Sigourney Weaver, a w 2005 roku wystąpił u George’a Clooneya w „Good Night and Good Luck” oraz zgarnął szereg pochlebnych opinii i wyróżnień za rolę u boku Laury Linney i Anny Paquin w komedii obyczajowej „Walka żywiołów” (Chlotrudis Award, nominacja do Złotego Globu i Independent Spirit Award, Gotham Award dla całego zespołu).

Co ciekawe, aktor spotkał się z Anną Paquin 9 lat wcześniej, kreując postać jej ojca w familijnym filmie „Droga do domu” (1996), którego akcja działa się na farmie pełnej gęsi. Tutaj natomiast musieli sprostać zadaniu zagrania sceny erotycznej. Daniels, zapytany o to jak sobie z tym zadaniem poradzili, odpowiedział: „Cóż, staraliśmy się nie myśleć o…no wiecie, gęsiach”.

W 2006 roku dołączył do znamienitej obsady dramatu „Bez skrupułów”, a w 2007 roku zdobył nominację do Satellite Award za rolę w kryminale „Świadek bez pamięci”. W tym samym roku partnerował też Diane Keaton na planie komedii „Maminsynek”.

** W 2008 roku został laureatem specjalnej nagrody Honorary Lady Harimaguada, wręczonej podczas MFF w Las Palmas.**

Daniels bardzo poważnie traktuje swoją działalność muzyczną, a jego oficjalna strona internetowa poświęcona jest wyłącznie kwestiom związanym z muzyką. Nie ma w niej słowa o jego dokonaniach aktorskich.

Jest założycielem Purple Rose Theatre Company w Chelsea – swoim rodzinnym mieście.

Jeff Daniels

Źródło artykułu: WP Film
Wybrane dla Ciebie
Chciał oddać 20 mln i wrócić do domu. O mało co świąteczny hit by nie powstał
Chciał oddać 20 mln i wrócić do domu. O mało co świąteczny hit by nie powstał
Obsypany nagrodami serial powraca. Ekstremalna produkcja
Obsypany nagrodami serial powraca. Ekstremalna produkcja
Wypił prawie 8 litrów wody przed wyjściem na scenę. Nie zapomni tego, co wydarzyło się później
Wypił prawie 8 litrów wody przed wyjściem na scenę. Nie zapomni tego, co wydarzyło się później
Epicka opowieść znowu w tv. Produkcja uznawana dziś za wzór
Epicka opowieść znowu w tv. Produkcja uznawana dziś za wzór
Polski "milioner". Film, który widziały w kinach tłumy, nareszcie do zobaczenia w domu
Polski "milioner". Film, który widziały w kinach tłumy, nareszcie do zobaczenia w domu
Idris Elba powraca. Jego akcyjniak jest hitem
Idris Elba powraca. Jego akcyjniak jest hitem
Krystyna Janda pożegnała Magdę Umer. Poruszający wpis aktorki
Krystyna Janda pożegnała Magdę Umer. Poruszający wpis aktorki
Sukces serialu "Breslau". Twórcy z międzynarodową nagrodą
Sukces serialu "Breslau". Twórcy z międzynarodową nagrodą
Poważny stan skandalisty. Świadek myślał o najgorszym
Poważny stan skandalisty. Świadek myślał o najgorszym
Supergirl na kacu? Zwiastun nowego hitu DC podbija sieć
Supergirl na kacu? Zwiastun nowego hitu DC podbija sieć
Efekt "Domu dobrego". Ofiary przemocy domowej masowo zgłaszają się po pomoc
Efekt "Domu dobrego". Ofiary przemocy domowej masowo zgłaszają się po pomoc
Wystąpił w antyszczepionkowym filmie. Teraz się tłumaczy
Wystąpił w antyszczepionkowym filmie. Teraz się tłumaczy
MOŻE JESZCZE JEDEN ARTYKUŁ? ZOBACZ CO POLECAMY 🌟