WP
WP

Jeff Goldblum - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Amerykański aktor, producent i reżyser filmowy, ulubieniec publiczności i krytyków. Brał udział w trzech z dziesięciu najbardziej kasowych filmów wszech czasów: światowym sukcesie Stevena Spielberga "Jurassic Park", jego sequelu "Zaginiony Świat: Jurassic Park", i w thrillerze science-fiction "Dzień Niepodległości".

* Jeffery Lynn Goldblum urodził się 22 października 1952 roku w Pittsburghu w stanie Pensylwania w USA.* Wychowywał się w rodzinie ortodoksyjnych Żydów. Jest jednym z pięciorga dzieci moderatora radiowego, dr-a Harolda Goldbluma. Ma dwie siostry – Shirley i Pamelę – i dwóch braci – Lee i Ricka. Jego dziadek pochodził z Rosji. Po ukończeniu Carnegie Mellon University w Pittsburghu, mając siedemnaście lat, przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie studiował aktorstwo w renomowanej szkole Neighborhood Playhouse pod kierunkiem Sanforda Meisnera.

Goldblum rozpoczął swoją karierę aktorską w Nowym Jorku w znanej sztuce broadwayowskiej "Two Gentlemen of Verona", następnie został obsadzony w dwóch filmach z serii "Życzenie Śmierci", i w filmach Roberta Altmana, "California Split" i "Nashville". Długa lista filmów z udziałem Goldbluma zawiera "Holy Man", animowanego "Księcia Egiptu" (głos Aarona), popularną komedię Chrisa Columbusa "Dziewięć miesięcy"; "Annie Hall" Woody’ego Allena; "The Big Chill", "Silverado", "Muchę", "Deep Cover", "The Next Stop Greenwich Village" Paula Mazursky’ego, "Remember My Name", "Inwazję Pożeraczy Ciał", oraz "The Right Stuff".

Jeff Goldblum występował także w "Augie Rose" z Anne Heche, w reżyserii Matta Tabaka; "One of the Hollywood Team" z Gretą Scacchi, w reżyserii Karla Francisa, opowiadający o aktorach, scenarzystach i reżyserach, którzy w latach trzydziestych znajdowali się na czarnej liście Hollywood oraz "Perfume" Michaela Rymera, który zadebiutował na festiwalu w Sundance.

W telewizji, Goldblum grał między innymi w filmie "Lush Life", na temat nowojorskiej sceny jazzowej. Jako reżyser Goldblum był nominowany do Nagrody Akademii za krótki film fabularny "Little Surprises". Był też członkiem jury na festiwalu w Cannes w 1999 roku.

WP

Po roli ekscentrycznego matematyka, doktora Iana Malcolma, w thrillerze sci-fi Stevena Spielberga* „Park Jurajski” (1993) i sequelu „Zaginiony Świat: Park Jurajski” (1997) oraz kreacji odkrywcy planów kosmitów w thrillerze Rolanda Emmericha „Dzień niepodległości”* (1996), stał się jednym z najbardziej profesjonalnych aktorów Hollywoodu.

Jeff Goldblum był dwukrotnie żonaty; z Patricią Gaul (od 4 lipca 1980 do 1986) i Geeną Davis (od 1 listopada 1987 do 17 października 1990). Spotykał się także z Laurą Dern (1992-1997), Kristin Davis (2002) i Catherine Wreford.

WP
Data urodzenia

22.10.1952

Miejsce urodzenia

Pittsburgh, Pennsylvania, USA

WP
WP