Trwa ładowanie...
d47ufw4

Jennifer Carpenter

Najnowsze informacje
4.2
(111 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Louisville, Kentucky, USA

Filmografia:
d47ufw4

Amerykańska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, najlepiej znana z roli policjantki Debry Morgan, siostry tytułowego bohatera słynnego serialu „Dexter”. Prywatnie – żona Michaela C. Halla, odtwórcy wspomnianej wyżej roli.

Urodziła się 7 grudnia 1979 roku w Louisville w Kentucky, tam też dorastała. Wcześnie zainteresowała się grą aktorską, już jako dziecko stając się gwiazdą dorocznego, lokalnego festiwalu „Dickens on Main Street”. Stale rozwijała swoje zainteresowania – jako nastoletnia uczennica Sacred Heart Academy, jednocześnie aktywnie działała w zespole teatralnym Louisville’s Walden Theatre, a jedną z ról, które stworzyła na tej scenie, była szekspirowska Helena ze „Snu nocy letniej”.

Bogate doświadczenie sceniczne i niewątpliwy talent zaprowadziły dziewczynę do prestiżowej, aktorskiej Juilliard School w Nowym Jorku. Po trzech latach nauki zrezygnowała jednak z tej uczelni, wykorzystując daną jej możliwość profesjonalnego, teatralnego debiutu na nowojorskiej scenie w off-broadwayowskim przedstawieniu „Everett Beekin’” wg Richarda Greenberga (2001).

Szybko, bo już w kolejnym roku nadszedł następny, ważny krok w jej karierze, jakim był debiut na Broadwayu, u boku takich sław, jak Liam Neeson i Laura Linney w sztuce Arthura Millera „The Crucible” w reżyserii Richarda Eyre (2002).

W międzyczasie rozpoczęła również karierę na ekranie. Zadebiutowała w dramacie „People Are Dead” (2002). Po kilku dalszych, raczej mało znaczących rolach (m.in. w komediach „Agenci bardzo specjalni” braci Wayans 2004 i „Queen B” w reżyserii i z udziałem Danny’ego DeVito 2005), zaliczyła swój przełomowy występ w głośnym horrorze „Egzorcyzmy Emily Rose” Scotta Derricksona (2005).

* Rola tytułowej Emily Rose była pierwszym spotkaniem Jennifer z szeroką, międzynarodową publicznością. Przyniosła jej też pierwsze, filmowe nagrody i wyróżnienia, m.in. statuetkę MTV Movie Award w kategorii Najbardziej Przerażający Występ, nominację do tej nagrody w kategorii Przełomowa Rola oraz nominację do Saturna dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej.*

Udział w „Egzorcyzmach...” otworzył jej drogę do kariery na dużym ekranie, dlatego następny krok Carpenter, jakim było związanie się z serialem, można było ocenić jako dość dziwne i ryzykowne posunięcie z jej strony. Decyzja ta okazała się jednak nieomylna i trafiona w dziesiątkę. Wbrew obawom, to właśnie kreacja Debry Morgan, siostry tytułowego bohatera serialu „Dexter” (2006-2009), wyniosła ją na wyżyny sławy, stając się dla aktorki znakomitą okazją do prezentacji pełni swoich aktorskich umiejętności.

Udział w tym przewrotnym, przełamującym konwencje serialu o dość nietypowym i niezwykle sympatycznym seryjnym zabójcy, przyniósł jej trzy nominacje do Saturna, w tym jedną zwieńczoną statuetką, jak również zespołową nominację do Screen Actors Guild Award.

W międzyczasie wzięła udział w kilku produkcjach filmowych, m.in. w dramacie akcji „Battle in Seattle” Stuarta Townsenda, z Charlize Theron, Woodym Harrelsonem i Michelle Rodriguez (2007) oraz w horrorze sci-fi „Kwarantanna”, gdzie zagrała pierwszoplanową rolę (2008).

W 2011 roku planowana jest premiera thrillera „The Factory” Morgana O’Neilla z jej gwiazdorskim udziałem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ufw4
d47ufw4
d47ufw4