Trwa ładowanie...
d2gcq5e

Jeremy Renner

Najnowsze informacje
4.2
(26 głosów)
Oceń:
d2gcq5e

Amerykański aktor i muzyk, nominowany do Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie „The Hurt Locker. W pułapce wojny”.

Jeremy Lee Renner urodził się 7 stycznia 1971 roku w Modesto w Kalifornii. Jest synem Valerie Cearley i Lee Rennera. Ma dwie siostry i jednego brata. Karierę rozpoczął od grania charyzmatycznych antybohaterów. Szczególnie ceni sobie granie na deskach teatrów.

W kinie zadebiutował w 1995 roku w komedii "Rozrabiaki w Waszyngtonie". Pojawiał się również gościnnie m.in. w serialach "Dziwny traf", "Zoe i przyjaciele", "System", "Czas na twoje życie" czy "Kryminalne zagadki Las Vegas".

W 2002 roku za grę w filmie „Dahmer” został nominowany do nagrody Independent Spirit Awards. Rok później wystąpił u boku Colina Farrella i Samuela L. Jacksona w trillerze "S.W.A.T. Jednostka specjalna". Następnie otrzymał gaże w filmach "Daleka północ", "28 tygodni później" czy "Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda".

W 2005 i 2006 roku wystąpił w kilku dramatach psychologicznych: "Twelve and Holding" i "A Little Trip to Heaven" oraz "Love Comes to the Executioner". Dużo filmów, w których grał Jeremy Renner to produkcje telewizyjne lub filmy, które nie trafiły do regularnej dystrybucji kinowej.

W 2008 roku otrzymał rolę w filmie "The Hurt Locker. W pułapce wojny" w reżyserii Kathryn Bigelow. W obrazie opowiadającym o służbie żołnierzy w będącym w stanie wojny Iraku, wcielił się w postać starszego sierżanta Williama Jamesa. Za rolę Renner otrzymał nominację do nagrody Independent Spirit Awards i nagrody Gildii Aktorów Filmowych dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Zdobył nagrodę Satelitę dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym. 2 lutego 2010 roku otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie "The Hurt Locker. W pułapce wojny".

Jeremy Renner oprócz aktorstwa zajmuje się także śpiewaniem. W przyszłości ma zamiar nagrać płytę. Swój talent miał okazję zaprezentować na ścieżce dźwiękowej do "Dalekiej północy", na której znalazła się jedna z kompozycji aktora. Bardzo często można spotkać gwiazdora w klubach karaoke. W 2003 roku wystąpił w teledysku do piosenki Pink − Trouble.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gcq5e
d2gcq5e
d2gcq5e