Trwa ładowanie...
d2zhknt

Jesse Eisenberg

Najnowsze informacje
4.4
(78 głosów)
Oceń:
d2zhknt

Amerykański aktor o polskim pochodzeniu. Zasłynął rolą w filmie „Social Network”, w którym wcielił się w założyciela portalu społecznościowego Facebook, Marka Zuckerberga.

Jesse Adam Eisenberg urodził się 5 października 1983 roku w dzielnicy Queens w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Jego matka, Amy, była klownem cyrkowym, a ojciec Barry Eisenberg był właścicielem szpitala, a później został profesorem w college’u. Jesse ma dwie siostry - Hallie Kate Eisenberg, młodocianą aktorkę, oraz Kerri Eisenberg. Jego rodzina ma korzenie żydowskie oraz polsko-ukraińskie.

Eisenberg wychowywał się w nowojorskiej dzielnicy Queens i New Jersey. Uczęszczał do szkół Frost School, Hammarskjold Middle School, Churchill Junior High School oraz Brunswick High School. Następnie uczył się w szkole The New School w nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village. Dostał się również na Uniwersytet w Nowym Jorku, jednak musiał z niego zrezygnował ze względu na czas jaki poświęcał rolom filmowym.

Zadebiutował na scenie Broadwayu w 1996 roku. Z kolei swój debiut w telewizji zaliczył w roku 1999 w serialu „Luzik Guzik”. Produkcja została anulowana już rok później. Po występie w 2001 roku w filmie telewizyjnym pt. „Niebo w błyskawicach”, zagrał w niezależnym filmie Rogera Dodgera pt. „Klub Imperatora” (2002).

W 2005 roku Eisenberg zagrał w horrorze Wesa Cravena pt. „Przeklęta” oraz w dramacie „Walka żywiołów”.Film zbierał pozytywne recenzje. U boku Jesse’ego wystąpili Laura Linney i Jeff Daniels. Następnie aktor znów zaczął występować w teatrze. Zagrał m.in. w sztuce “Scarcity” w Atlantic Theater Company (2007) oraz “Orphans” w Los Angeles (2006).

W 2007 roku zagrał u boku Richarda Gere’a i Terrence’a Howarda w filmie „W pogoni za zbrodniarzem”. Wcielił się w postać młodego dziennikarza w Bośni. Z kolei w roku 2009 zagrał w komedii Grega Mottola „Adventureland”. Film kręcono w Parku Kennywood koło Pittsburgh w Pensylwanii. Mimo, że obraz zakończono kręcić w październiku 2007 roku, premiera odbyła się dopiero w roku 2009 na festiwalu Sundance.

Również w 2009 roku wcielił się w postać Columbusa w horrorze-komedii „Zombieland”. Wreszcie w 2010 roku nastąpił przełom w karierze aktora. Zagrał Marka Zuckerberga, twórcę portalu społecznościowego Facebook w filmie „Social Network”. Na planie towarzyszył mu znany piosenkarz i aktor, Justin Timberlake. Film zdobył ogromne uznanie krytyków oraz widzów, zdobył wiele cennych nagród.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zhknt
d2zhknt
d2zhknt