Trwa ładowanie...
d3ffdjv

Joan Allen

Najnowsze informacje
3.7
(15 głosów)
Oceń:
d3ffdjv

Amerykańska aktorka, znana głównie z ról drugoplanowych. Nominowana do Oskara za rolę w filmie „Nixon” oraz "Czarownice z Salem".

Joan Allen urodziła się 20 sierpnia 1956 roku w Rochelle w Illinois w Stanach Zjednoczonych. Studiowała teatrologię na Eastern Illinois University w Charleston. Wraz z John'em Malkovich'em oraz Gary'm Sinise'm założyła Steppenwolf Theater Company w Chicago.

Jej debiutem telewizyjnym w 1983 roku była rola w "Say Goodnight, Gracie", zaś za rolę w "Burn This", jej debiut broadway'owski w 1989 roku, otrzymała nagrodę Tony. Po roli w filmie "Peggy Sue wyszła za mąż" magazyn "John Willis' Screen World" umieścił ją na liście dwunastu najbardziej obiecujących aktorów roku 1986.

Zagrała także w "Burzy lodowej" Anga Lee - niezależnym filmie obyczajowym, w którym partnerował jej Kevin Kline. Uznanie przyniosła jej rola Betty Parker w "Miasteczku Pleasantville".

Leworęczna Allen dwukrotnie była nominowana do Oscara w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej - za rolę Pat Nixon w filmie Olivera Stone'a "Nixon" oraz za rolę Elizabeth Proctor w filmie "Czarownice z Salem". W 2004 roku zagrała w filmie „Krucjata Bourne'a” w roli Pameli Landy, zaś w 2007 roku w filmie „Ultimatum Bourne'a”.

Joan Allen w 1990 roku wyszła za mąż za Petera Friedmana. Para rozwiodła się w 2002 roku. Mają córkę, Sadie (ur. 1994).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ffdjv
d3ffdjv
d3ffdjv