Trwa ładowanie...
d26e0eh

Joanna Jabłczyńska

Najnowsze informacje
4.0
(2067 głosów)
Oceń:
d26e0eh

Jedna z najpopularniejszych gwiazd młodego pokolenia, znana z udziału w filmach, serialach, i popularnych programach telewizyjnych. W pierwszej kolejności kojarzona jest jako Marta w telenoweli „Na Wspólnej”. Ma bogate doświadczenie jako aktorka dubbingowa.

Urodziła się 9 grudnia 1985 roku w Warszawie, jako młodsza córka państwa Bożeny i Bronisława Jabłczyńskich. Jej kariera w show-biznesie zaczęła się od wygrania eliminacji do Telewizyjnego Zespołu Dziecięcego „Fasolki”.

Jeszcze w tym samym roku zadebiutowała na scenie, szybko „awansując” na solistkę zespołu. Obdarzona wrodzonym urokiem medialnym, świetnie sprawdziła się w telewizji, gdzie zadebiutowała, wraz z zespołem w programie telewizyjnym „Tik-Tak”. Niedługo po tym została zaangażowana do roli prowadzącej niedzielny „Teleranek”.

W międzyczasie, całkiem przypadkiem rozpoczęła swoją przygodę z dubbingiem, zastępując w nagraniach jedną z chorych koleżanek. Charakterystyczny głos, umuzykalnienie i świetna dykcja sprawiły, że idealnie nadawała się do tej pracy, z czasem wyrastając na czołową odtwórczynię ról tego typu („Straszny dom”, „Spirited Away- w Krainie Bogów”, „Zakochany kundel 2”, „Mała syrenka 2”, „Piotruś Pan”, „Mali agenci”, „Rekin i Lava: Przygoda w 3D”, „Król Lew 2”, „Grinch: świąt nie będzie”, „Dawno temu w trawie”, „Kurczak mały”, „Skok przez płot”, „Barbie i magia tęczy”, „Lissi na lodzie”).

Jej debiutem ekranowym była rola Sylwii Marczyńskiej w telenoweli „Klan” (1997-2003). Po występach w filmach dla dzieci i młodzieży: „Trzy szalone zera”, zrealizowanym w międzynarodowej koprodukcji „Królu sokołów” (oba 1999) i polsko- niemieckiej „Słonecznej włóczni” (2000), wystąpiła w dramacie wojennym Andrzeja Wajdy „Wyrok na Franiczka Kłosa” z Mirosławem Baką (2000). W tym samym roku dołączyła też do obsady serialu komediowego „Duża przerwa”.

W 2002 roku wcieliła się w rolę Gośki, koleżanki tytułowej Gabi w filmie Rolanda Rowińskiego „Powiedz to, Gabi”, natomiast rok później dała pamiętny występ u boku Danuty Stenki jako jej filmowa córka – Tosia w głośnym przeboju kinowym „Nigdy w życiu!” Ryszarda Zatorskiego (2003).

Później jeszcze dwukrotnie spotkała się z reżyserem – grając epizodyczną rolę kelnerki w „Tylko mnie kochaj” (2006) i drugoplanową kreację Moniki w „Dlaczego nie!” (2007).

* W międzyczasie Jabłczyńska dostała rolę Marty Hoffer w telenoweli „Na Wspólnej”, którą kreowała w latach 2003-2006, zdobywając tym samym sporą popularność i sympatię widzów. Sukces telenoweli zbiegł się z ogromnym rozgłosem, jakim cieszyły się produkcje Zatorskiego z udziałem Joanny, a ostatecznym przypieczętowaniem statusu gwiazdy stał się jej udział w popularnym programie „Taniec z gwiazdami” (2006).*

W 2006 roku zagrała Marysię w debiucie reżyserskim Andrzeja Seweryna „Kto nigdy nie żył...”, a rok później pojawiła się w epizodzie w „Nadziei” Stanisława Muchy (2007). Dała gościnne występy w sitcomie „Niania” i w „Kryminalnych”.

W międzyczasie ukończyła liceum im. Cervantesa w Warszawie, po którym zdecydowała się na zaoczne studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim (od 2004 roku).

Swego czasu zasłynęła z udziału w reklamie Wedla, wypowiadając słynną kwestię „Chciałabym, żebyś mnie nauczył przyjemności...”. Jako dziecko brała udział w kampanii reklamowej pasty do zębów Blend-a med.

Ma starszą siostrę Magdę.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26e0eh
d26e0eh
d26e0eh