Trwa ładowanie...
d2yv593

Joe Wright

Najnowsze informacje
4.2
(6 głosów)
Oceń:
d2yv593

Brytyjski reżyser telewizyjny i filmowy. Mimo niespełna pięcioletniego doświadczenia z dużym ekranem, zdążył zasłynąć jako twórca doskonałych adaptacji literackich: „Dumy i uprzedzenia” i „Pokuty”.

Urodził się w Londynie w 1972 roku. Kiedy przyszedł na świat, jego ojciec miał 65 lat – dzieliła ich więc dwupokoleniowa przepaść. Rodzice byli właścicielami kukiełkowego teatru The Little Angel, co zapewniło mu dość twórcze dzieciństwo. Mimo, że żywo uczestniczył w tym, co dzieje się w teatrze, jako dziecko nie miał żadnych artystycznych aspiracji - był przekonany o tym, że zostanie listonoszem.

Pasję filmowca odkrył we wczesnej młodości, w dawnym stylu kręcąc pierwsze dzieła amatorską kamerą super-8. Co ciekawe, jego pierwsze, profesjonalne zetknięcie z kinem nie było związane z reżyserią, a z aktorstwem - w wieku trzynastu lat zaliczył epizod w filmie "Rewolucja" z Alem Pacino.

Mimo dysleksji, przebrnął przez szkołę średnią i podjął studia artystyczno-filmowe w Camberwell College of Arts, a następnie- w Central Saint Martin’s College of Art and Design w Londynie. Jego debiutancka krótkometrażówka „Crocodile Snap” (1997) zjednała sobie uznanie krytyki, przynosząc młodemu twórcy prestiżową nominację do nagrody BAFTA oraz laur (Złoty Hugo) na MFF w Chicago.

W 2000 roku rozpoczął kilkuletnią przygodę z brytyjską telewizją. Pierwszy, zrealizowany tam serial - „Nature Boy” przyniósł mu kolejną nominację do nagrody BAFTA. Później wyreżyserował komediowy serial „Bob i Rose” (2001) i mini-serial „Bodily Harm” (2002), zaś największy sukces na małym ekranie osiągnął jako twórca mini-serialu „Karol II: Władza i namiętność” (2003, BAFTA TV Award).

W 2005 roku zadebiutował jako reżyser pełnometrażowego filmu „Duma i uprzedzenie”. Głośna ekranizacja powieści Jane Austen ze zjawiskową Keirą Knightley w roli głównej, odniosła ogromny sukces komercyjny i artystyczny, przynosząc Wrightowi prestiżowe nagrody dla Najlepszego Debiutanta (nagroda BAFTA im. Carla Foremana, Boston Society of Film Critics Award), jak również cenny laur londyńskich krytyków, za Najlepszą Reżyserię.

Z nie mniejszym aplauzem spotkał się kolejny obraz Wrighta, będący zarazem drugim owocem współpracy z Knightley. Wojenny dramat „Pokuta” wg powieści Iana McEwana (2007) został obsypany wieloma nagrodami i nominacjami (w tym siedmioma do Oskara), cieszył się też dużym zainteresowaniem widzów na całym świecie. Samemu Wrightowi przyniósł m.in. Prize of the Forum for Cinema and Literature na MFF w Wenecji oraz nominacje do Złotego Globu, BAFTA, Empire Award, Złotego Lwa i Europejskiej Nagrody Publiczności.

* Dwa lata później, zainspirowany wziętą z życia historią znajomości amerykańskiego dziennikarza, Steve’a Lopeza z wybitnie uzdolnionym, bezdomnym, dotkniętym schizofrenią wiolonczelistą – Nathanielem Ayersem, zrealizował biograficzny dramat „Solista” z Jamie Foxxem i Robertem Downeyem Jr. w rolach głównych (2009).*

W 2007 roku wyreżyserował telewizyjną reklamę perfum Coco Chanel Mademoiselle, z udziałem Keiry Knightley.

Zasłynął jako najmłodszy reżyser w historii, którego film został wybrany i pokazany podczas ceremonii otwarcia MFF w Wenecji.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yv593
d2yv593
d2yv593