WP

John Belushi - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Amerykański aktor komediowy pochodzenia albańskiego, zdobywca nagrody Emmy, również piosenkarz. Nieśmiertelność przyniosła mu rola w musicalu "The Blues Brothers".

John Adam Belushi urodził się 24 stycznia 1949 roku w Chicago, zmarł tragicznie 5 marca 1982 roku w West Hollywood w Stanach Zjednoczonych. Urodził się jako syn Adama Belushiego, imigranta albańskiego pochodzącego z albańskiej wsi Qytezë, którą opuścił w wieku 15 lat, oraz Agnes. Dorastał w Wheaton dokąd przeprowadziła się jego rodzina gdy miał 6 lat. W młodości dużo grał w football ale interesowało go także aktorstwo. Chodź początkowo wiązał swoją przyszłość ze sportem szybko zrezygnował z tej drogi by poświęcić się grze.

Zwrócił na siebie uwagę na początku lat 70. jako członek grupy komediowej z Chicago, The Second City. Sławę zdobył pojawiając się w telewizyjnym show "Saturday Night Live". Nieśmiertelność przyniosła mu rola w musicalu "The Blues Brothers", w którym miał okazję pokazać swe talenty piosenkarskie.

W chwili swej śmierci Belushi był w trakcie tworzenia kilku projektów filmowych, w tym "Noble Rot," adaptacji scenariusza twórcy The Mary Tyler Moore Show, scenarzysty i producenta Jaya Sandricha.

Publiczność go kochała. Utrzymanie tego stanu rzeczy nastręczało mu wielkiego stresu. Odreagowywał go zażywając narkotyki. Zabiła go śmiertelna dawna tzw. speedballa, czyli wstrzykiwana dożylnie mieszanka kokainy i heroiny.

WP

Życie gwiazdora opisał Bob Woodward w biografii z 1985 roku "Wired: The Short Life and Fast Times of John Belushi".Wywiadów do książki udzieliło wielu przyjaciół i współpracowników artysty, w tym jego żona Judy, Dan Aykroyd, a także brat - James Belushi. Na podstawie książki powstał w 1989 roku film. Za kamerą stanął Larry Peerce. Aktora zagrał 24-letni wówczas Michael Chiklis.

John Belushi od 1976 roku aż do swojej śmierci był mężem Judith Belushi-Pisano. Kobieta jako wdowa wyszła ponownie za mąż i obecnie nosi nazwisko Judy Belushi Pisano.

WP
Data urodzenia

24.01.1949

Miejsce urodzenia

Chicago, Illinois, USA

Data śmierci

05.03.1982

Scenarzysta
Filmografia

Blues Brothers (Jake Blues)

Przez kontynent (Ernie Souchak)

Goin' South (Hector)

Old Boyfriends (Eric Katz)

Tarzoon, la honte de la jungle (Głos)

Lemmings

Rutles, The (Ron Decline)

Sąsiedzi (1981) (Earl Keese)

1941 (Wild Bill Kelso)

Animal House (John 'Bluto' Blutarsky)

WP
WP