Trwa ładowanie...
d8plh9z

John Belushi

Najnowsze informacje
4.6
(9 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Chicago, Illinois, USA

Scenarzysta:
Filmografia:
d8plh9z

Amerykański aktor komediowy pochodzenia albańskiego, zdobywca nagrody Emmy, również piosenkarz. Nieśmiertelność przyniosła mu rola w musicalu "The Blues Brothers".

John Adam Belushi urodził się 24 stycznia 1949 roku w Chicago, zmarł tragicznie 5 marca 1982 roku w West Hollywood w Stanach Zjednoczonych. Urodził się jako syn Adama Belushiego, imigranta albańskiego pochodzącego z albańskiej wsi Qytezë, którą opuścił w wieku 15 lat, oraz Agnes. Dorastał w Wheaton dokąd przeprowadziła się jego rodzina gdy miał 6 lat. W młodości dużo grał w football ale interesowało go także aktorstwo. Chodź początkowo wiązał swoją przyszłość ze sportem szybko zrezygnował z tej drogi by poświęcić się grze.

Zwrócił na siebie uwagę na początku lat 70. jako członek grupy komediowej z Chicago, The Second City. Sławę zdobył pojawiając się w telewizyjnym show "Saturday Night Live". Nieśmiertelność przyniosła mu rola w musicalu "The Blues Brothers", w którym miał okazję pokazać swe talenty piosenkarskie.

W chwili swej śmierci Belushi był w trakcie tworzenia kilku projektów filmowych, w tym "Noble Rot," adaptacji scenariusza twórcy The Mary Tyler Moore Show, scenarzysty i producenta Jaya Sandricha.

Publiczność go kochała. Utrzymanie tego stanu rzeczy nastręczało mu wielkiego stresu. Odreagowywał go zażywając narkotyki. Zabiła go śmiertelna dawna tzw. speedballa, czyli wstrzykiwana dożylnie mieszanka kokainy i heroiny.

Życie gwiazdora opisał Bob Woodward w biografii z 1985 roku "Wired: The Short Life and Fast Times of John Belushi".Wywiadów do książki udzieliło wielu przyjaciół i współpracowników artysty, w tym jego żona Judy, Dan Aykroyd, a także brat - James Belushi. Na podstawie książki powstał w 1989 roku film. Za kamerą stanął Larry Peerce. Aktora zagrał 24-letni wówczas Michael Chiklis.

John Belushi od 1976 roku aż do swojej śmierci był mężem Judith Belushi-Pisano. Kobieta jako wdowa wyszła ponownie za mąż i obecnie nosi nazwisko Judy Belushi Pisano.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8plh9z
d8plh9z
d8plh9z