Trwa ładowanie...
d333vjk

John Carpenter

Najnowsze informacje
4.7
(30 głosów)
Oceń:
d333vjk

Amerykański reżyser filmowy i scenarzysta, twórca głównie horrorów oraz filmów z gatunku science-fiction.

John Howard Carpenter urodził się 16 stycznia 1948 w Carthage w stanie Nowy Jork.Jako dziecko przeniósł się z rodziną do Bowling Green w stanie Kentucky, gdzie ojciec Johna otrzymał prace jako prezes departamentu muzyki w Western Kentucky University. W wieku 18 lat John zaczął kręcić krótkie produkcje, takie jak "Revenge Of The Colossal Beasts". Twórca po ukończeniu szkoły, w której pracował jego ojciec, wyjechał do Los Angeles. Tam ukończył kolejną szkołę, tym razem szkołę filmową USC.* W trakcie nauki poznał Tommy’ego Wallace’a (późniejszy reżyser "Coś") oraz Nicka Castle (scenarzysta "Ucieczki z Nowego Jorku"), z którymi bardzo się zaprzyjaźnił.*

Owocna współpraca z tymi dwoma osobami sprawiła, że w 1970 roku John zadebiutował jako scenarzysta i kompozytor w "The Resurrection of Bronco Billy". Reżyserem tego filmu był James R. Rokos. Obraz odniósł niespodziewany sukces, otrzymał nagrodę Akademii Filmowej za najlepszy film krótkometrażowy. Jeszcze w tym samym roku Carpenter wraz z przyjaciółmi zaczął kręcić "Ciemną gwiazdę". Projekt miał być kolejnym krótkometrażowym obrazem reżysera, lecz produkcja filmu przedłużyła się aż do 4 lat. Sześćdziesiąt tysięcy dolarów, które twórcy otrzymali od producentów, pozwoliły dokończył pełnometrażowy film, który stał się klasykiem w dziedzinie sci-fi.

W połowie lat siedemdziesiątych Carpenter założył wraz z przyjaciółmi, Tommy’m Wallace’em oraz Nickiem Castle, grupę "The Coupe de Villes", która zajęła się produkcją filmów. W 1976 roku, w związku z tym, że John był fanem westernów, nakręcił „Atak na posterunek 13”, film będący mieszanką westernu i sci-fi. W 1978 roku za małą sumę trzystu tysięcy dolarów napisał scenariusz, skomponował muzykę i wreszcie wyreżyserował film „Halloween”. W krótkim czasie w samych Stanach Zjednoczonych produkcja zarobiła 10 milionów dolarów oraz pozwoliła Carpenterowi zaistnieć jako znany reżyser.

W kolejnych filmach reżysera dało się zauważyć coraz większą ilość efektów specjalnych. Były to m.in.: "Mgła" , "Ucieczka z Nowego Jorku", "Coś", "Christine", "Gwiezdny przybysz" oraz "Wielka draka w chińskiej dzielnicy" (1986). W tym ostatnim Carpenter wylansował na gwiazdę aktora Kurta Russela. Następnie reżyser postanowił tworzyć kolejne horrory samemu, gdyż uważał, że producenci żądają od niego większego nacisku na efekty specjalne niż na samą atmosferę grozy.

Jego kolejne filmy nie odniosły finansowych sukcesów, jednak ugruntowały pozycję Carpentera jako mistrza horrorów. Były to m.in.: "Książę ciemności", "Oni żyją", "Wspomnienia niewidzialnego człowieka", "W paszczy szaleństwa" oraz "Wioska przeklętych", "Duchy Marsa".

John Howard Carpenter był dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną była Adrienne Barbeau (01.01.1979 - 1984, rozwód). Para ma syna Johna Cody’ego (urodzonego w 1984 roku). Drugą i obecną żoną twórcy jest Sandy King (od 01.12.1990).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d333vjk
d333vjk
d333vjk