Trwa ładowanie...
d320twi

John Leguizamo

Najnowsze informacje
3.6
(32 głosy)
Oceń:
d320twi

Aktor i komik John Leguizamo ostatnio wystąpił m.in. w "Moulin Rouge" Baza Luhrmanna, grał również, w pierwszy raz pokazywanym na festiwalu w Sundance w 1999 roku, debiucie reżyserskim Franka Whaley'a "Joe The King" oraz thrillerze "King Of The Jungle". Aktywny również w telewizji, pokazał się w zrealizowanym na zlecenie sieci ABC wystawnym miniserialu "Arabian Nights". Był również producentem biograficznego filmu Pinero z Benjaminem Brattem, opowiadającym historię życia poety Miguela "Pinero". Znalazł się również w obsadzie takich filmów jak "Mordercze lato" Spike'a Lee, "Romeo i Julia" Baza Luhrmanna, "Spawn" i "To Wong Foo: Thanks for Everything", "Julie Newmar". Rola w tym ostatnim przyniosła mu nominację do Złotego Globu w kategorii Najlepszy Aktor Drugoplanowy. Był także współproducentem i współautorem komedii "The Pest". Do pozostałych filmów, w których zagrał, zaliczają się A Brother's Kiss, Fan, Krytyczna decyzja, A Pyromaniac's Love Story, Życie Carlita, Ofiary wojny, Super Mario Brothers, Whispers
in the Dark, Odnaleźć siebie i Hangin' With the Homeboys. Użyczył również swojego głosu postaci Szczurka w filmie Dr. Dolittle.

Jego wystawiany na Broadway'u monodram "Freak" otrzymał nominacje do nagrody Tony w dwóch kategoriach: Najlepsza Sztuka i Najlepsze Aktorstwo w Roli Głównej, a także nagrody Drama Desk oraz Outer Critics Circle. Specjalna, wyreżyserowana przez Spike'a Lee emisja tego przedstawienia w sieci HBO, zaowocowała nagrodą Emmy za rolę Leguizamo. Ostatnio Leguizamo z powodzeniem przeniósł swoje pierwsze, pochodzące z 1991 roku Off-Broadway'owskie przedstawienie "Mambo Mouth", z teatralnych desek do telewizji. W sztuce tej Leguizamo występował w siedmiu rolach i otrzymał za to nagrody Obie, Outer Critics Circle i Vanguardia. Jej telewizyjna wersja pokazywana w sieci HBO była pierwszym krokiem do własnego telewizyjnego show, wyprodukowanego przez Comedy Central "The Talent Pool", za który Leguizamo otrzymał nagrodę CableAce. Drugi monodram aktora "Spic-O-Rama", zanim trafił na nowojorskie sceny, cieszył się ogromnym powodzeniem w Chicago. Sztuka przyniosła aktorowi liczne wyrazy uznania, a także wyróżnienie Theatre
World w kategorii Wybitny Nowy Talent oraz nagrodę Drama Desk za Najlepszy Występ w Monodramie. Rozpowszechniana przez sieć HBO telewizyjna wersja sztuki została nagrodzona pięcioma wyróżnieniami CableACE. Do pozostałych występów scenicznych aktora zaliczają się "A Midsummer Night's Dream", "La Puta Vita" na nowojorskim festiwalu Szekspirowskim oraz "Parting Gestures" w centrum sztuki INTAR.

W 1995 roku aktor dokonał precedensu, pisząc scenariusz i grając główną rolę w pierwszym latynoskim przedstawieniu komediowo-rewiowym "House of Buggin'" zrealizowanym dla wytwórni Fox. Przedstawienie zostało wyróżnione prestiżową nagrodą Emmy.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d320twi
d320twi
d320twi