WP
WP

Johnny Depp - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Jeden z najbardziej znanych aktorów amerykańskich. Urodził się 9 czerwca 1963 roku w Owensboro w stanie Kentucky w USA. Jako nastolatek zajmował się muzyką, grał w zespole The Kids, który miał nawet swoją trasę koncertową z Iggy Popem. Kiedy zespół się rozpadł, Depp spróbował sił jako aktor, muzyka do dziś pozostała jednak jego pasją.

W 1984 roku zadebiutował w horrorze „Koszmar z ulicy wiązów”, w 1986 zagrał epizod w „Plutonie” Olivera Stone’a, w latach 1987-1990 występował w serialu TV „21 Jump Street”, jednak prawdziwym przełomem w jego karierze była tytułowa rola „Edwarda Nożycorękiego” (1990, obok Winony Ryder) w dramacie fantasy w reżyserii Tima Burtona. Rola przyniosła mu nominację do Złotego Globu i duży rozgłos. Depp stał się od tamtej pory czołowym aktorem tego reżysera.

W 1993 roku stworzył dwie bardzo dobre kreacje w „Co gryzie Gilberta Grape” Lasse Hallströma oraz w filmie „Arisona Dream” Emira Kusturicy. W 1994 roku wystąpił u Burtona w filmie „Ed Wood” (nominacja do Złotego Globu), rok później pojawił się w nietypowym westernie Jima Jarmuscha „Truposz” oraz w tytułowej roli „Don Juana DeMarco”.

Dzięki oryginalnej urodzie szybko stał się niezwykle popularny, zwłaszcza u żeńskiej części publiczności, choć nie tylko - aktor od początku ceniony był bowiem za role, które kreował i – jak się wydaje – dość uważnie wybierał.

W 1997 pojawił się obok Ala Pacino w dramacie kryminalnym „Donnie Brasco”, zadebiutował też jako reżyser i scenarzysta filmu „Odważny”, w którym wystąpił podziwiany przez Deppa, Marlon Brando. Film był wyświetlany w Cannes, ale nie zebrał zbyt pochlebnych recenzji.

WP

W 1998 wystąpił u Terry’ego Gilliama w „Las Vegas Parano”, rok później zagrał z kolei w dwóch horrorach - u Romana Polańskiego w „Dziewiątych wrotach” oraz u Tima Burtona w „Jeźdźcu bez głowy”. W tym samym, 1999 roku pojawił się też obok Charlize Theron w thrillerze science fiction „Żona astronauty”. W 2000 wystąpił obok Juliette Binoche w filmie „Czekolada” Lasse Hallströma. Rok później partnerował Penélope Cruz w biograficznym „Blow”.

W 2003 roku wziął udział – obok Antonio Banderasa i Salmy Hayek w sequelu „Pewnego razu w Meksyku: Desperado II” Roberto Rodrigueza. W tym samym roku zagrał w pierwszej części serii „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” (sequele w 2006 i 2007), za którą otrzymał Nagrodę MTV dla Najlepszego Aktora, nominację do Oskara, Złotego Globu i Nagrody BAFTA. Rok później zagrał główną rolę w „Marzycielu” Marka Forstera (nominacja do Oskara, Złotego Globu i Nagrody BAFTA).

W 2005 wystąpił po raz kolejny u Tima Burtona jako Willy Wonka w filmie „Charlie i fabryka czekolady” (nominacja do Złotego Globu), w tym samym roku* użyczył też głosu postaci z animacji tego reżysera, zatytułowanej „Gnijąca panna młoda”*.

W 2006 roku ponownie zagrał Jacka Sparrowa, tym razem w filmie "Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka". Rolę tę powtórzył jeszcze w roku 2007 ("Piraci z Karaibów: Na krańcu świata") oraz w 2011 ("Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach").W 2009 roku zagrał w obrazie "Wrogowie publiczni", rok później w "Turyście" u boku Angeliny Jolie oraz w filmowej wersji "Alicji w krainie czarów", w której zagrał Szalonego Kapelusznika.

Aktor starannie wybiera role, czasami dość odważne, za wszelką cenę starając się uciec od wizerunku „chłopca z piękną buzią”. Jest współautorem muzyki do filmu Rodrigueza „Pewnego razu w Meksyku: Desperado II” (2003).

WP

W latach 1983-1986 był mężem Lori Anne Allison. Para rozwiodła się. Od roku 1998 Johnny jest związany z francuską piosenkarką i aktorką Vanessą Paradis. W 1999 roku na świat przyszła ich córka Lily Rose Melody Depp, a w 2002 roku urodził się ich syn John Christopher „Jack” Depp III.

Data urodzenia

09.06.1963

Miejsce urodzenia

Owensboro, Kentucky, USA

WP
WP