Trwa ładowanie...
duie4gl

Jonathan Demme

Najnowsze informacje
4.0
(4 głosy)
Oceń:
duie4gl

Amerykański reżyser, scenarzysta i producent, twórca jednego z najgłośniejszych filmów w historii kina, zdobywcy 5 Najważniejszych Oscarów thrillera „Milczenie owiec”.

Urodził się 22 lutego 1944 roku w Baldwin na Long Island w Nowym Jorku.

Pracę w show- biznesie rozpoczynał jako reporter lokalnej gazetki pod koniec lat 60-tych.

Okoliczności sprawiły, że pod koniec lat 60-tych miał okazję bliżej poznać europejskiego mistrza Nowej Fali – François Truffault, gdy ten promował swój film „The Bride Wore Black”. Spotkanie to pozostało nie bez wpływu na późniejsze wybory życiowe twórcy.

Karierę filmowca zaczynał w wytwórni Rogera Cormana „New World Pictures”, gdzie na początku lat 70-tych zrealizował kilka produkcji klasy B.

Zadebiutował filmem akcji „Więzienna gorączka” (1974).

Realizował średnio jeden film na rok. W 1976 roku wyreżyserował „Na gołe pięści” z Peterem Fondą, a w 1978 roku telewizyjny film ze znanego cyklu „Columbo: Murder Under Glass” z Peterem Falkiem.

Zasłynął jako twórca satyrycznej komedii „Melvin i Howard” (1980, nagroda za reżyserię od Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków) i reżyser dokumentu muzycznego, będącego zapisem koncertów grupy Talking Heads – „Stop Making Sense” (1984, Grand Prix festiwalu we Flandrii).

W latach 80-tych podpisał się pod udanymi komediami kryminalnymi: „Dzika namiętność” (1986) z Melanie Griffith i „Poślubiona mafii” (1988) z Michelle Pfeiffer.

Rok wcześniej zrealizował obraz „Swimming to Cambodia” (1987, nominacja do Independent Spirit Award za reżyserię), opowiadający o wstrząsających wydarzeniach z okresu kambodżańskiego reżimu.

Rok 1991 to realizacja najsłynniejszego thrillera psychologicznego lat 90-tych i jednego z najbardziej znanych w historii kina - „Milczenia owiec” z fantastycznymi kreacjami Jodie Foster i Anthony’ego Hopkinsa. Film jest jednym z nielicznych zdobywców pięciu najważniejszych Nagród Akademii: za reżyserię, scenariusz, Najlepszy Film oraz najlepsze pierwszoplanowe role aktorskie. Demme otrzymał ponadto Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, dwie nominacje do BAFTA (za reżyserię i dla najlepszego filmu), nominację do Césara dla Najlepszego Filmu Zagranicznego oraz do Złotego Globu za reżyserię.

* W 1993 roku zrealizował głośny dramat „Filadelfia” z Oskarową kreacją Toma Hanksa, który, podobnie jak poprzednik miał swoją premierę na MFF w Berlinie.*

Mimo ogromnego sukcesu obu filmów, w późniejszym okresie zdecydowanie spuścił z tonu, częściej, niż mainstreamową fabułą zajmując się realizacją dokumentów (m.in. film muzyczny „Neil Young: Serce ze złota” 2006) oraz produkcją filmową (m.in. „Mandela” 1996, komedia muzyczna „Szaleństwa młodości” Toma Hanksa).

Jego „The Agronomist” (2003) przyniósł mu Gotham Award dla Najlepszego Dokumentu, a „Jimmy Carter Man from Plains” (2007) - Biografilm Award, EIUC Award i nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Wenecji.

W ostatniej dekadzie zrealizował dwa thrillery: remake „Prawdziwego oblicza Charliego” (2002) z udziałem Tima Robbinsa, Charlesa Aznavoura i Agnés Vardy oraz „Kandydat” (2004) z gwiazdorskim udziałem Denzela Washingtona. W 2007 roku wyreżyserował film "Jimmy Carter Man from Plains", a rok później "Rachel wychodzi za mąż". W 2011 roku stworzył obraz "I'm Carolyn Parker".

Jest jednym z najbardziej uznanych twórców amerykańskich. Stale współpracuje z operatorem Takiem Fujimoto.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duie4gl
duie4gl
duie4gl