Trwa ładowanie...
d3isnyf

Josh Hartnett

Najnowsze informacje
4.5
(266 głosów)
Oceń:
d3isnyf

Jeden z najbardziej obiecujących aktorów amerykańskich młodego pokolenia, gwiazda „Pearl Harbour” i „Czarnej Dalii” Briana De Palmy.

Urodził się 21 lipca 1978 roku w San Francisco, jednak dorastał w miejscowości St. Paul w stanie Minnesota. Aktorstwem na poważnie zainteresował się w czasie szkoły średniej, wiążąc się z Steppingstone Theater i z Youth Performance Company w Minneapolis.

Nigdy nie miał przysłowiowego „parcia na szkło” – bardziej od wielkiej, hollywoodzkiej kariery interesowały go ciekawe produkcje, stanowiące dla początkującego aktora rodzaj wyzwań. Zadebiutował w brytyjskim serialu „Cracker” (1997), przełomowy występ dając juz rok później u boku Jamie Lee Curtis w kolejnym sequelu horroru „Halloween – 20 lat później” (1998, nominacja do Blockbuster Entertainment Award i MTV Movie Award).

W tym samym roku zagrał u Roberta Rodrigueza w thrillerze sci-fi „Oni” (1998, nominacja do Saturna). Popularność i szeroka promocja filmu, ładna buzia oraz specyfika granej przez Hartnetta roli zadecydowały o zaszufladkowaniu go przez media jako „nowego bożyszcza nastolatek”. Nie było to w smak aktorowi, który przez kolejne lata, starał się walczyć z tym stereotypem.

W 1999 roku wystąpił w głośnym filmie Sofii Coppoli „Przekleństwa niewinności”, a dwa lata później zagrał czołowe role w dwu słynnych produkcjach wojennych - „Pearl Harbour” Michaela Baya (nominacja do MTV Movie Award) i „Helikopter w ogniu” Ridleya Scotta (2001), co zapewniło mu status gwiazdy.

Nie mógł narzekać na brak ciekawych ról, niejednokrotnie występując w kilku produkcjach rocznie. Jeszcze w tym samym, 2001 roku pojawił się w dwóch komediach – „Dwa w jednym” i „Romansidło” oraz w uwspółcześnionej wersji szekspirowskiej sztuki „O-Otello”.

Rok 2002 to powrót do roli Johna Tate’a na planie „Halloween: Resurrection” oraz rola u boku Maggie Gyllenhaal w komedii romantycznej „40 dni i 40 nocy” Michaela Lehmanna, 2003 – występ u boku Harrisona Forda w komedii kryminalnej „Wydział zabójstw, Hollywood”, a 2004 – główna rola męska w amerykańskim remake’u „Apartamentu” Paula McGuigana, z udziałem Diane Kruger.

W 2005 roku był gwiazdą komedii romantycznej „Zaklęte serca”, ponownie spotkał się też z Rodriguezem na planie słynnego przeboju „Sin City – Miasto grzechu”, w którym zagrał Zabójcę, natomiast w 2006 roku dołączył do gwiazdorskiej obsady (Bruce Willis, Morgan Freeman, Lucy Liu, Ben Kingsley) komedii kryminalnej „Zabójczy numer” Paula McGuigana (nagroda aktorska na MFF w Mediolanie) oraz wystąpił u boku Scarlett Johansson i Hilary Swank w kryminalnym filmie Briana De Palmy „Czarna Dalia”.

Później zagrał jeszcze w horrorze „30 dni nocy” Davida Slade’a i w dramacie sportowym „Resurrecting the Champ” z Samuelem L. Jacksonem (oba z 2007 roku).

W 2008 roku zadebiutował jako producent i zagrał główną rolę w filmie „August”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3isnyf
d3isnyf
d3isnyf