WP
WP

Juliette Binoche - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Córka aktorki i rzeźbiarza, już w wieku 23 lat po raz pierwszy zwróciła uwagę krytyków na całym świecie, po tym jak pojawiła się w filmie "Nieznośna lekkość bytu" w 1988 roku.

Ta światowej sławy artystka ma polskie korzenie. Jej dziadkowie, aktorka Julia Młynarczyk i jej mąż Andre z dwójką swoich dzieci - Henrykiem i Moniką - uciekli przed Niemcami z Częstochowy po wybuchu II wojny światowej. Najpierw trafili do więzienia na Łubiance, a gdy udało im się stamtąd wykupić, wyjechali do Paryża. We Francji Monika wyszła za mąż za Jeana Marie Binoche'a i z tego właśnie małżeństwa pochodzi Juliette. Urodziła się w 1964 w Paryżu jak pierwsze ich dziecko.

Juliette Binoche to postać wybitna pod wieloma względami. Przede wszystkim jest najlepiej opłacaną francuską aktorką w historii.

Pewien brytyjski krytyk przy okazji premiery „Wdowy świętego Piotra” napisał o niej: Juliette Binoche to w tej chwili niewątpliwie pierwsza dama europejskiego kina. To prawda. Mało która europejska aktorka może poszczycić się aż taką pozycją i popularnością. Jest światową ikoną francuskiego kina.

Charakterystyczna z powodu swojej niezwykłej urody, mierząca 168 cm wzrostu aktorka znana jest ze swojej krytycznej postawy wobec Fabryki Snów. Gwieździe wielokrotnie proponowało główne role w hollywoodzkich filmach. Mimo to większość z nich francuska artystka odrzuciła. Jak sama mówi:_ - „Chciałabym opowiedzieć widzom historię, w którą wierzę, a na razie żaden ze scenariuszy, jakie dostaję, takiej historii nie proponuje. Filmy są przepełnione przemocą i seksem, z których nie wynika nic głębszego. Przemoc i seks służą wyłącznie temu, żeby sprzedać film, a ja nie chcę w czymś takim uczestniczyć. Filmy nie powinny być kręcone z pobudek komercyjnych. Ja chcę występować w filmach o polityce i problemach społecznych, w filmach, które o czymś mówią i ośmielają się o coś pytać”_

WP

Aktorka otrzymała kiedyś propozycję od samego Stevena Spielberga. Miała zagrać jedną z głównych ról w przełomowym pod względem efektów specjalnych „Parku jurajskim”. Gwiazda odrzuciła jednak propozycję amerykańskiego bosa rozrywkowego kina, by zagrać u naszego rodzimego mistrza Krzysztofa Kieślowskiego w „Trzy kolory: niebieski”.

W 1995 roku znalazła się na 48. miejscu stworzonej przez magazyn ‘Empire’ listy najseksowniejszych gwiazd w historii kina. Dwa lata później czytelnicy tego samego magazynu** wybrali ją jedną z największych gwiazd filmowych wszech czasów. W tym samym roku Juliette Binoche znalazła się w pierwszej pięćdziesiątce, zorganizowane przez ‘People’ rankingu na najpiękniejszych ludzi świat. **Aktorka była również przez kilka lat tzw. twarzą Pret-a-Porte, promującą nowej linię kosmetyków tej firmy.

Zanim rozpoczęła karierę aktorską pracowało jako kasjerka. Gwiazda zagrała dotychczas w 40 kinowych i telewizyjnych filmach. Debiutowała w filmie „Dzwony niepodległości” z 1983 roku. Pięć lat później została dostrzeżona przez krytyków po wykreowaniu powściągliwej Teresy w „Nieznośnej lekkości bytu” Philipa Kaufman’a z 1988 roku.

Binoche zaczynała karierę w filmach Leosa Caraxa „Zła krew” i „Kochankowie z Pont-Neuf”. Pod okiem tego kontrowersyjnego reżysera ,a zarazem towarzysza życia stworzyła Binoche pierwsze ważne kreacje. Sławę i uznanie przyniosła jej rola Julie w „Niebieskim” Krzysztofa Kieślowskiego, pierwszej części słynnych „Trzech kolorów”. Za tę rolę Binoche otrzymała Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki na MFF w Wenecji (1993).

Choć była to zaledwie pierwsza z szeregu nagród, jakie aktorka ma dziś na koncie,* Binoche do dziś uważa postać Julie za swoją najważniejszą rolę. Powtarzała to wielokrotnie, m.in. przy okazji konferencji po zdobyciu Oscara za drugoplanową rolę w „Angielskim pacjencie” Anthony'ego Minghelli. Inne ważne filmy Binoche to właśnie „Chocolate” Lasse Hallstroma (druga nominacja do Oscara, nominacja do Złotego Globu i BAFTA*), a także „Code Unknown” Michaela Haenecke, „Huzar na dachu” Jeana Paula Rappaneau, czy „Wichrowe wzgórza” Petera Kosminsky'ego.

WP

W 2007 roku zagrała w "Podróży czerwonego balonika" oraz "Ja cię kocham, a ty z nim". W kolejnym roku wystąpiła w "Niebie nad Paryżem" oraz "Pewnego lata". Z kolei rok 2010 to rola w obrazie "Copie conforme. Zapiski z Toskanii". Otrzymała za tę rolę nagrodę dla najlepszej aktorki podczas 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Rok później wcieliła się w Anne w filmie "Sponsoring".

Aktorka ma dwójkę dzieci, syna Raphaela który urodził się w 1993 roku (ojciec Andre Halle) oraz córkę Hannah która przyszła na świat w 2000 roku (ojciec Benoit Maginel). Ponadto Juliette Binoche jest matką chrzestną piątki dzieci z Kambodży.

Data urodzenia

09.03.1964

Miejsce urodzenia

Paryż, Francja

WP
WP
WP