Trwa ładowanie...
d3jmg51

Juliette Lewis

Najnowsze informacje
4.3
(84 głosy)
Oceń:
d3jmg51

Popularna w latach 90-tych aktorka amerykańska młodego pokolenia, szerokiej widowni najbardziej znana z kreacji w „Urodzonych mordercach” Olivera Stone’a.

Urodziła się 21 czerwca 1973 roku w Los Angeles w rodzinie o artystycznych korzeniach- jej ojciec, Geoffrey Lewis jest aktorem, matka – projektantką.

Jej kariera zaczęła się w wieku nastoletnim – jako 14-latka zaczęła występować w TV (m.in. seriale „I married Dora” 1987-88 i „Cudowne lata” 1989-90), by w wieku 15 lat zadebiutować w znanej komedii sci-fi z Kim Basinger „Moja macocha jest kosmitką” (1988).

W 1990 roku wystąpiła obok Brada Pitta w telewizyjnym filmie „Za młoda by umrzeć?”, zapoczątkowując kilkuletni romans z przyszłym gwiazdorem Hollywoodu.

Naprawdę głośno na jej temat stało się po nominowanym do Oscara i Złotego Globu występie w thrillerze Martina Scorsese „Przylądek strachu” (1991), gdzie zagrała obok takich sław, jak Robert De Niro, czy Jessika Lange.

Kolejne propozycje dla tej uroczej, drobnej brunetki o nieco dziecinnej twarzy, nadeszły dość szybko.

W 1992 roku wystąpiła u Woddy’ego Allena w „Mężach i żonach”, w 1993 – u Lasse Hallströma w głośnym obrazie „Co gryzie Gilberta Grape’a?” ze świetnymi kreacjami Leonarda DiCaprio i Johnny’ego Deppa oraz u boku Brada Pitta i Davida Duchovny’ego w thrillerze „Kalifornia”, a w 1994 – razem z Woodym Harrelsonem w głośnym filmie Olivera Stone’a „Urodzenie mordercy”, za rolę w którym otrzymała Nagrodę Pasinetti dla Najlepszej Aktorki na MFF w Wenecji.

Następnie zagrała w sensacyjnym filmie sci-fi „Dziwne dni” z Ralphem Fiennesem (1995), wystąpiła u boku Shirley MacLaine w kontynuacji hitu „Czułe słówka: ciąg dalszy” (1996) oraz dołączyła do gwiazdorskiej obsady pastiszowego horroru Roberta Rodrigueza „Od zmierzchu do świtu” (1996).

Mniej więcej od tego czasu przestała występować w znaczących filmach, skupiając się w międzyczasie na karierze muzycznej (jest frontmanką rockowej kapeli „Juliette and the Lick”).

* W 2001 roku była nominowana do Emmy za rolę w telewizyjnym filmie Adama Arkina „Niebo nad Luizjaną”. Kolejną nominację do Emmy oraz nominację do Independent Spirit Award otrzymała za kreację w telewizyjnym obrazie Miry Nair „Hysterical Blindness” (2002). W 2002 roku wystąpiła z Jennifer Lopez w thrillerze „Nigdy więcej”.*

W 2004 roku zagrała w przygodowym westernie „Blueberry” z Vincentem Casselem oraz pojawiła się jako Kitty w znanej komedii kryminalnej „Starsky i Hutch”.

W 2006 roku wystąpiła w komedii „Nagrody Darwina” z Josephem Fiennesem i Winoną Ryder, jak również w komedii romantycznej „Złów i wypuść” z Jennifer Garner. W 2009 roku zagrała w filmie "Dziewczyna z marzeniami". Rok 2010 to role w obrazach "Zanim odejdą wody" oraz "Tak to się teraz robi".

Na przeprowadzonej przez magazyn „Tropopkin” liście 25-ciu Najbardziej Intrygujących Osób, zajęła 7. miejsce.

Mimo, że ranking ten ciężko uznać za znaczący na szerszą skalę, wysoka lokata Lewis niewątpliwie odzwierciedla niepokojącą aurę zagadkowości, jaka wokół niej panuje i przybliża sposób percepcji jej osoby przez kinową publiczność.

Wystąpiła w kilku teledyskach, m.in. w klipie do piosenki „Buried Alive By Love” zespołu HIM. Utwory w jej wykonaniu znalazły się na ścieżkach dźwiękowych filmów: „Urodzeni mordercy”, „Dziwne dni”, „Gorsza siostra”, „Dom woskowych ciał”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jmg51
d3jmg51
d3jmg51